חדשות

ההשפעה של טיפול במטפורמין במהלך ההיריון על המטבוליזם ביילוד (Diabetes Care)

24/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בתינוקות לאם שטופלה במטפורמין במהלך ההיריון תועדו שינויים עדינים במטבוליזם.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות של סוכרת אימהית וטיפול במטפורמין על תוצאות בדיקות סקר מטבוליות ביילודים לאימהות עם היפרגליקמיה במהלך ההיריון.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת רטרוספקטיבי ובחנו את תוצאות בדיקות מטבוליזם ביילודים שנולדו לאימהות שטופלו במטפורמין בשל היפרגליקמיה במהלך ההיריון אל מול תינוקות לאימהות עם סוכרת שטופלו בדיאטה בלבד וביקורות תואמות בריאות.

 

מדגם המחקר כלל 574 תינוקות עם חשיפה תוך-רחמית למטפורמין, 952 תינוקות לאם עם סוכרת שטופלה בדיאטה בלבד ו-979 תינוקות לאימהות בריאות.

 

בקרב תינוקות עם חשיפה תוך-רחמית למטפורמין גיל ההיריון היה צעיר יותר (266 לעומת 272 לעומת 274 ימים, בהתאמה, p<0.001) ומשקלי הלידה היו נמוכים יותר (3.28 לעומת 3.29 לעומת 3.33, p=0.008).

 

מהנתונים עולה כי ריכוזי אציל-קרניטין עם שרשרת קצרה, בינונית וארוכה (Tetradecanoylcarnitine) היו גבוהים יותר בקרב תינוקות עם חשיפה עוברית למטפורמין, בהשוואה לביקורות בריאות. בהשוואה לביקורות שנחשפו לאם תחת דיאטה בלבד תועדו רמות מוגברות של Butyrylcarnitine, Isovalerylcarnitine ו-Glutarylcarnitine בקרב עוברים שנחשפו למטפורמין.  

 

לא תועדה עדות לחסר וויטמין B12 בקרב תינוקות עם חשיפה תוך-רחמית למטפורמין.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הם זיהו שינויים עדינים, לא-פתולוגיים, במטבוליזם של תינוקות לאימהות שטופלו במטפורמין במהלך ההיריון, העשויים לשמש כחותמת לחשיפה עוברית למטפורמין.

 

Diabetes Care 2021 Nov; 44(11): 2536-2541

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני