חדשות

טיפול ב- טגריסו (OSIMERTINIB) הפחית הסיכון לחזרה ותמותה מסרטן ריאה עם מוטציה EFGR ב-83% (מתוך כנס ASCO)

31/05/2020

הודעת אסטרה זנקה

מחקר חדש שהתפרסם בכנס איגוד האונקולוגיה בשיקגו מצא שהתרופה טגריסו (OSIMERTINIB ) הצליחה למנוע ב-83% את הסיכוי לחזרת המחלה ותמותה עבור חולים עם סרטן ריאה בשלב מוקדם – שלב הניתן לריפוי. ממצאי המחקר תוכננו  להתפרסם רק בסוף שנת 2022, אולם לאור תוצאות חסרות תקדים הוחלט להקדים ולפרסם את המסקנות כבר כעת

מחקר חדש שיתפרסם בסוף השבוע בכנס איגוד האונקולוגיה האמריקאי (ASCO) שנערך לראשונה השנה וירטואלית בשיקגו הוכיח שהתרופה "טגריסו" (Tagrisso) הצליחה למנוע תמותה וחזרה של המחלה לחולי סרטן ריאה שמחלתם אובחנה בשלב מוקדם. תוצאות המחקר נחשבות לדרמטיות במיוחד והוועדה המפקחת על הניסויים בעולם (IDMC) נדהמה מהממצאים והורתה לפרסם מיידית את המסקנות, למעלה משנתיים לפני המועד המתוכנן. המחקר מעורר ציפיות גדולות בעולם הרפואה והוא הוצג במושב החשוב ביותר של הכנס האמריקאי.

אחוז ההישנות של סרטן ריאה נחשב לגבוה במיוחד, גם כאשר המחלה מאובחנת בשלב מוקדם: ל-66% מהחולים שהתגלו בשלב 2  ו-76% מהחולים שהתגלו בשלב 3 – המחלה חזרה בפרק זמן של חמש שנים מיום האבחון על אף שבעת האבחנה נותחו והגידול הוסר מגופם. כיום הטיפול המקובל לחולים בשלבים ראשוניים כולל ניתוח להסרת הגידול ולעיתים גם כימותרפיה.

החוקרים במחקר ביקשו לבדוק האם הטיפול בתרופה "טגריסו" יכולה למנוע את חזרת המחלה לחולים שהתגלו בשלבים מוקדמים (שלב 2 ושלב 3). טיפול מוקדם ומניעת חזרת המחלה בשלבים ראשונים יכול לסייע משמעותית בריפוי של סרטן הריאה שנחשב לאלים וקטלני במיוחד.

המחקר בוצע על 682 חולי סרטן ריאה (מעל גיל 18) עם מוטציה מסוג EFGR (חולים שמחלתם לא נגרמה כתוצאה מעישון). המחקר נערך ביותר מ-200 בתי חולים בעולם ב-20 מדינות ובכללן ארצות הברית, אירופה, דרום אמריקה, המזרח התיכון וישראל (במרכזים הרפואיים שיבא, סורוקה, מאיר, הדסה, רמב"ם, בילינסון ואיכילוב). כלל החולים אותרו בשלבים מוקדמים ועברו ניתוח לכריתת הגידול מהריאה (חלקם אף קיבלו כימותרפיה וחלקם לא). החולים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה פעם ביום את התרופה "טגריסו" (80 מ"ג) והקבוצה השנייה קיבלה פעם ביום תרופת דמה (פלסבו).

המחקר תוכנן להסתיים בסוף 2022, אולם כאמור הוועדה החיצונית שפיקחה על המחקר הורתה באופן חריג ויוצא מן הכלל לפרסם את הנתונים כבר עכשיו לאור ההצלחה המשמעותית של התרופה "טגריסו" במניעת הישנות של המחלה בשלבים מוקדמים בהם ניתן לרפא את החולים. על-פי הממצאים התרופה הצליחה להפחית ב-83% את הסיכוי לחזרת המחלה ותמותה ממנה (HR=0.17). בנוסף, בקרב 90% מהחולים שקיבלו "טגריסו" לא נמצאה כל עדות של המחלה לאחר שנתיים מיום קבלת הטיפול לעומת 53% בלבד בהשוואה לחולים שקיבלו תרופת דמה. היעילות של התרופה הוכחה בקרב כלל משתתפי המחקר, גם בגברים וגם בנשים וללא קשר למוצאם או גילם. החוקרים הגיעו למסקנה שהטיפול בתרופה "טגריסו", הטיפול הביולוגי המועדף בהנחיות הטיפול של האיגודים המקצועיים המובילים בעולם, יעיל באופן יוצא דופן עבור חולים בשלב מוקדם עם מוטציה בגן EGFR ובכך זהו הטיפול "ממוקד המטרה" הראשון למניעת חזרת מחלה בדרך לריפוי. ההחלטה להקדים את פרסום התוצאות נובעת מתוך רצון להציל את חייהם של חולים רבים שכן טיפול בסרטן ריאה בשלב מוקדם מונע התפשטות של גרורות בגוף שלרוב מגיעות למוח, לכבד ולעצמות. לאור התוצאות הייחודיות הטיפול צפוי לעבור מסלול אישור מהיר על-ידי רשות המזון והתרופות האמריקאית (ה- FDA).

סרטן ריאות הוא הגורם התמותה הגדול ביותר מבין כל סוגי הסרטן. 1.7 מיליון בני אדם ברחבי העולם מתים מסרטן ריאה – יותר מסרטן הערמונית, סרטן השד וסרטן המעי הגס גם יחד. בישראל כ-2,500 בני אדם מאובחנים עם המחלה מידיי שנה וכ- 2,000 בני אדם נפטרים ממנה. על פי הערכה כ-15% מכלל חולי סרטן הריאה מאובחנים עם מוטציה מסוג EGFR ולרוב מדובר באוכלוסייה של חולים שלא עישנו.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני