חדשות

הנחיות חדשות לטיפול בהישנות אבני כליות (Ann Intern Med.)

05/11/2014

 

איגוד ה-ACP (American College of Physicians) פרסם הנחיות חדשות, מבוססות-ראיות, בנוגע ליעילות והבטיחות של גישות טיפול תזונתי וטיפול תרופתי למניעת הישנות אבני כליות במבוגרים. ההנחיות המעודכנות פורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

ההנחיות כוללות שינויים תזונתיים, דוגמת הגברת צריכת נוזלים בכדי להביא לתפוקת שתן של לפחות 2 ליטרים ביום, כאשר מדובר בהמלצה חלשה על-בסיס עדויות באיכות ירודה.

 

הגדלת צריכת הנוזלים באופן מפוזר לאורך היום עשויה להביא להפחתת הישנות אבני כליות בהיקף של כ-50%, כמעט ללא תופעות לוואי. עם זאת, באנשים שכבר שותים את כמות הנוזלים המומלצת, או בנוכחות התווית-נגד לצריכת נוזלים מוגברת, אין מקום להגדיל את צריכת הנוזלים.

 

מהעדויות הזמינות אין הבדלים בין צריכת מי ברז או מים מינראלים ממותג זה או אחר במניעת הישנות אבני כליות.

 

במידה ושתיית כמות נוזלים מוגברת אינה מסייעת במניעת אבני כליות, ההנחיות ממליצות על טיפול תרופתי מונותרפי בתיאזידים, ציטראט, או אלופורינול. מדובר בהמלצה חלשה המבוססת על עדויות באיכות בינונית.

 

מחקרים עד כה מצאו כי שלוש משפחות תרופות אלו בעלות יעילות דומה בהפחתת ההישנות של אבני סידן בחולים עם היסטוריה של שני אבני כליות ומעלה. טיפול משולב לא נמצא יעיל יותר מטיפול מונותרפי, אך לא נערכו מחקרים להשוואה ראש-בראש בין תרופות אלו.

 

לכל התרופות הללו תופעות לוואי. תיאזידים מלווים באורתוסטטיזם, אי-נוחות במערכת העיכול, הפרעות בתפקודי זקפה, עייפות וכאבי שרירים. ציטראט מלווה בתסמינים במערכת העיכול ואלופורינול עשוי להביא להופעת פריחה, גאוט ולויקופניה.

 

המלצות תזונתיות נפוצות כוללות הפחתת צריכת קולה ומשקאות קלים אחרים המכילים חומצה פוספורית, מאחר וקיים קשר בין צריכה מעטה ובין סיכון מופחת להישנות אבנים. משקאות קלים בטעמי פירות עדיפים, מאחר ולעיתים קרובות מועשרים בחומצה ציטרית. מומלץ להפחית את הצריכה התזונתית של אוקסלאט, המצוי לרוב בשוקולד, אגוזים, תרד, תותים ותה. יש להפחית את צריכת פורינים וחלבון מן החי ולשמור על צריכת סידן תקינה.

 

Ann Intern Med. 2014;161:659-667

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני