חדשות

סיכון נמוך מהצפוי לנזק כלייתי על-רקע חשיפה לחומר ניגוד בחולים עם מחלת כליות כרונית (J Am Coll Cardiol)

08/04/2020

 

הסיכון לתמותה וסיבוכים כלייתיים עקב נזק כלייתי חד משנית לחשיפה לחומר ניגוד בחולים עם מחלת כליות כרונית עשויה להיות נמוך מכפי שסברו בעבר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש מרץ בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים חמורים. עם זאת, היקף הסיכון הנ"ל והיארעות נזק כלייתי משמעותי בעקבות חומר ניגוד אינם ידועים. מטרת המחקר הייתה לבחון את הסיכון היחסי והיארעות אירועים חריגים חמורים לאחר התפתחות נזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד.

 

מבין 4,418 משתתפים במחקר PRESERVE (Prevention of Serious Adverse Outcomes Following Angiography) עם נתונים מלאים, החוקרים בחנו את הקשר בין נזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד ובין סיבוכים לאחר 90 ימים, כולל תמותה, צורך בדיאליזה, או ליקוי ממושך בתפקוד הכלייתי. הם חישבו את היארעות נזק כלייתי חד על-רקע חומר ניגוד בעל חשיבות קלינית, אשר הוגדר כשיעור החולים שפיתחו נזק כלייתי חד על-רקע חומר ניגוד ואת אחד הסיבוכים שפורטו לעיל לאחר 90 ימים. עוד בחנו החוקרים אם נזק כלייתי חד על-רקע חומר ניגוד היה המתווך של הקשר בין תפקוד כלייתי התחלתי והתוצאים לאחר 90 ימים.

 

מהנתונים עלה כי נזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד לווה בעליה של כמעט פי 4 בסיכון לתמותה, צורך בטיפולי דיאליזה, או ליקוי כלייתי ממושך, לאחר 90 ימים (יחס סיכויים של 3.93, רווח בר-סמך 95% של 2.82-5.49, p<0.0001).

 

שיעורי היארעות נזק כלייתי חד בעל חשיבות קלינית עמדו על 1.2% (53 מבין 4,418 משתתפים לאחר חשיפה לחומר ניגוד). החוקרים מדווחים כי נזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד לא זוהה כמתווך של הקשר בין קצב הפינוי הגלומרולארי טרם אנגיוגרפיה ובין הסיבוכים לאחר 90 ימים.

 

החוקרים כותבים כי למרות שנזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים חמורים, היארעות נזק כלייתי חד בעל חשיבות קלינית היא נמוכה מאוד ולווה בסיכון נמוך מאוד לתמותה, צורך בדיאליזה, או ליקוי כלייתי ממושך לאחר 90 ימים.

 

J Am Coll Cardiol. Published online March 16, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני