חדשות

טיפול בפורסיגה מספק הגנה כלייתית גם בחולים ללא סוכרת (מתוך כנס ה-ESC)

01/09/2020

 

מנתוני מחקר DAPA-CKD שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European Society of Cardiology עולה כי טיפול ב-Dapagliflozin (פורסיגה) מפחית משמעותית היארעות מחלת כליות כרונית, בהשוואה לפלסבו, כאשר ניתן כתוספת לטיפול סטנדרטי.

 

מחקר DAPA-CKD כלל 4,304 חולים עם אלבומינוריה, על-בסיס יחס אלבומין:קריאטינין בשתן של 200 מ"ג/גרם ומעלה וקצב פינוי גלומרולארי משוער של 25-75 מ"ל/דקה/1.73 מ2.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעור משולב של ירידה של לפחות 50% בקצב הפינוי הגלומרולארי המשוער מתחילת המחקר, התקדמות למחלת כליות בשלב סופני, או תמותה עקב מחלה כלייתית או קרדיווסקולארית.

 

החוקרים מדווחים כי טיפול בפורסיגה הפחית את היארעות החמרה משמעותית במחלת כליות כרונית בשיעור ממוצע של 39%, בהשוואה לפלסבו, כאשר ניתן כתוספת לטיפול סטנדרטי, עם מספר נדרש לטיפול של 19 חולים למניעת תוצא עיקרי אחד לאחר חציון של 2.4 שנים.

 

עוד מדווחים החוקרים כי ב-14% מהמשתתפים במחקר תועד קצב פינוי גלומרולארי משוער בטווח 25-29 מ"ל/דקה/1.73 מ2 בתחילת המחקר, כך שהם היו עם מחלת כליות בשלב 4; עם זאת, הטיפול בפורסיגה היה בעל יעילות ובטיחות דומות בחולים אלו, כמו בחולים עם תפקוד כלייתי טוב יותר.

 

נתונים אלו מקנים לרופאים את הביטחון בשימוש בפורסיגה ותרופות אחרות ממשפחת מעכבי SGLT-2 בחולים עם ירידה משמעותית בתפקוד הכלייתי.

 

הטיפול בפורסיגה גם הפחית את שיעורי התמותה מכל-סיבה עם ירידה מובהקת סטטיסטית של 31% ומניתוח תוצא משני אחר עלה כי חלה ירידה יחסית של 29% בשיעורי התמותה הקרדיווסקולארית או אשפוז עקב אי-ספיקת לב. התועלת הייתה עקבית עם מספר מחקרים קודמים להערכת מעכבי SGLT-2.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הטיפול בפורסיגה דחה את התחלת טיפולי דיאליזה והפחית את שיעורי התמותה, ללא תלות בנוכחות או העדר סוכרת. לאור הממצאים העקביים עם מחקרים להערכת תרופות אחרות ממשפחת מעכבי SGLT-2, ממצאים אלו מבססים את המקום של פורסיגה כטיפול סטנדרטי באוכלוסיות חולים אלו.

 

מתוך כנס ה-ESC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני