חדשות

חשיבות תמיכה חברתית רחבה בחולים עם מחלת כליות כרונית (Kidney Medicine)

24/07/2021

 

בחולים מבוגרים עם מחלת כליות כרונית להם מערכת תמיכה חברתית רחבה סיכויים גבוהים יותר לאיכות חיים טובה יותר ותפקוד קוגניטיבי טוב יותר, לצד שיעורים נמוכים יותר של שבריריות, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Kidney Medicine.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, שנערך בין השנים 2013 ו-2015 ובחנו את הנתונים אודות 1,851 חולים בגילאי 65 שנים ומעלה עם מחלת כליות כרונית בדרגה קלה-עד-מתקדמת (גיל ממוצע של 71.1 שנים, 42.2% נשים). הם נעזרו בשאלונים לאסוף נתונים במטרה לקבוע את הקורלציה בין מערכת התמיכה החברתית של החולים ובין המצב הבריאותי של חולים עם מחלת כליות כרונית.

 

מהנתונים עולה כי 404 חולים (22%) דיווחו על מערכת חברתית נמוכה, כולל תחושת בידוד. הערכת תמיכה חברתית התבססה על מדד LSNS (Lubben Social Network Scale), כאשר מדד נמוך מ-12 מתוך 30 נקודות שימש להגדרת תמיכה חברתית מוגבלת.

 

מרבית החולים דיווחו על רשת חברתית חזקה והחוקרים מצאו כי תמיכה חברתית רחבה יותר במדגם זה לוותה באיכות חיים ותפקוד קוגניטיבי טובים יותר, לצד מדדים נמוכים יותר של שבריריות.

 

הערכת ההשפעה של תמיכה חברתית בחולים מבוגרים עם מחלת כליות כרונית עשויה לסייע בהבנה טובה יותר של הסיכון של חולים עם אבחנה חדשה של מחלת כליות כרונית, כמו גם לסייע בשיפור התמיכה החברתית באמצעות התערבויות העשויות להוביל לשיפור התוצאות הקליניות.

 

Kidney Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני