חדשות

התועלת של תוספי מגנזיום על בריאות העצם בחולי דיאליזה (J Ren Nutrit)

21/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Renal Nutrition מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה של מחקרים אקראיים ומבוקרים, התומכות בתועלת של תוספי מגנזיום לבדם בחולים תחת טיפולי המודיאליזה עם מחלת עצם על-רקע מחלת כליות כרונית. החוקרים מציינים כי ההשפעה החיובית של תוספי מגנזיום נבעה מההשפעה של תוספים אלו בבקרת משק סידן והורמון פאראתירואיד, לצד הפחתת עובי שכבת אינטימה-מדיה בעורק התרדמה.

 

הפרעת מינראלים של העצם על-רקע מחלת כליות כרונית (Chronic Kidney Disease – Mineral Bone Disorder) הינה הפרעה רחבה ומורכבת משנית למחלת כליות כרונית, כולל הפרעה ברמות סידן , פוספט והורמון פאראתירואיד בדם. הפרעות אלו תורמות להסתיידות כלי דם, עם עליה בסיכון לתמותה מכל-סיבה ומחלות לב וכלי דם.

 

מספר מחקרים בנושא הגיעו למסקנות סותרות בכל הנוגע להשפעה של תוספי מגנזיום בחולים עם מחלת עצם על-רקע מחלת כליות כרונית. החוקרים השלימו כעת חיפוש אחר מחקרים שפורסמו בשפה האנגלית שבחנו את רמות בדם של מגנזיום, סידן, פוספט, הורמון פאראתירואיד ו-CRP, כמו גם את עובי שכבת אינטימה-מדיה בעורק התרדמה, לאחר מתן תוספי מגנזיום.

 

מטה האנליזה כללה שמונה מחקרים אקראיים ומבוקרים, אשר נערכו בארצות הברית, טורקיה, אירן, פיזה, דנמרק ובריטניה כללו בסך הכול 309 חולים תחת טיפולי המודיאליזה, כאשר ההתערבות ניתנה למשך חודש עד חצי שנה.

 

כאשר הנתונים מכל המחקרים נבחנו יחדיו, החוקרים לא מצאו השפעה של תוספי מגנזיום על הריכוז בדם של מגנזיום, סידן, פוספט, או CRP. עם זאת, מניתוח לפי תתי-קבוצות בהתאם לסוג ההתערבות (מתן פומי לעומת דרך הדיאליזה) עלה כי חל שיפור משמעותי בריכוז מגנזיום בדם כאשר ניתן במהלך הדיאליזה (הבדל ממוצע משוקלל של 1.08) ושיפור בריכוזי סידן בדם כאשר התוספים ניתנו פומית (הבדל ממוצע משוקלל של 0.50-).

 

יתרה מזאת, למתן תוספי מגנזיום בלבד הייתה השפעה שלילית על רמות הורמון פאראתירואיד בדם (הבדל ממוצע מתוקן של 236.56) ועל עובי שכבת אינטימה-מדיה בעורקי התרדמה (הבדל ממוצע מתוקן של 0.18).

 

החוקרים כותבים כי למרות שדרושים מחקרים פרוספקטיביים ומחקרים באיכות גבוהה עם מדגם גדול יותר, ממצאי המחקר תומכים בבחינת מתן תוספי מגנזיום כחלק ממכלול הטיפול בחולים תחת טיפולי המודיאליזה עם מחלת עצם על-רקע מחלת כליות כרונית.

 

J Ren Nutrit 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני