חדשות

סמנים בדם עשויים לסייע בשמירה על בריאות הכליות בחולים עם מחלת כליות כרונית (מתוך כנס ה-ASN)

09/11/2021

 

סמנים בדם עשויים לסייע בזיהוי חולים בסיכון גבוה למחלת כליות על-רקע סוכרת וכן לסייע לנפרולוגים לקבל החלטות בשלב מוקדם אודות אמצעים להאטת התקדמות הנזק הכלייתי, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנת של ה-American Society of Nephrology.

 

החוקרים מסבירים כי נפרולוגים זקוקים לזמן בכדי להתבסס על סמנים בדם במטרה לזהות חולים בסיכון גבוה ולהביא לשיפור התוצאות הקליניות. עם זאת, סמנים אלו עשויים לסייע בהנחיית הטיפול בחולים עם מחלת כליות על-רקע סוכרת וסיווג החולים לפי סמנים פרוגנוסטיים עשוי לסייע בהליכי קבלת החלטות.

 

בחולים עם מחלת כליות על-רקע סוכרת בסיכון נמוך ופחות אגרסיבית ניתן להמשיך במעקב בלבד. עם זאת, במידה וחולים אלו יעבר לקטגוריית סיכון בינוני או גבוה, אין סיבה להמשיך במעקב בלבד. ניתן להתחיל טיפול בתרופות המומלצות בהנחיות ולנסות להאט את התקדמות הנזק הכלייתי.

 

המומחים מסבירים כי המשימה העיקרית בזיהוי וטיפול בחולים בסיכון גבוה היא שילוב רמות הסמנים בדם. מדד KidneyIntel X פותח ככלי אבחנתי להערכת דרגת הסיכון של החולים להתקדמות הידרדרות תפקוד כלייתי. המדד משלב את שלושת הסמנים הבולטים – sTNFR-1, sTNFR-2 ו-KIM-1 עם משתנים קליניים לחיזוי הסיכון להתקדמות מחלת כליות על-רקע סוכרת.

 

החשיבות העיקרית הינה לשמור על תפקוד הכליה ולהיעזר בסמנים אלו במטרה לנקוט בצעדים למניעת מחלת כליות סופנית או כשל כלייתי.

 

מתוך כנס ה-ASN

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני