חדשות

המלצות לטיפול בחולים עם COVID-19 ביחידות טיפול נמרץ (מתוך המלצות ה-ESICM)

02/04/2020

 

פאנל של 39 מומחים מ-12 מדינות מרחבי העולם פיתחו 50 המלצות מטעם ה-European Society of Intensive Care Medicine בנוגע לניהול הטיפול בחולים המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ באבחנה של COVID-19.

 

מרכיב מרכזי בהנחיות נוגע לאמצעים היעילים ואלו שהם חסרי תועלת בטיפול בחולים קשים עם COVID-19 ביחידות טיפול נמרץ. ההמלצות כוללות התייחסות לטיפולים תרופתיים אפשריים, כאשר לרובן תועלת מעטה, אם בכלל. בנוסף, ישנו אלגוריתם לטיפול בחולים עם כשל נשימתי היפוקסמי חד משנית לזיהום וסיכום של ההמלצות הקליניות.

 

למרות שלכל 50 ההמלצות יש חשיבות בטיפול מוצלח בחולים עם COVID-19, על רופאים הניצבים בפני עומס גדול להתמקד בהמלצות החיוניות וליישם אותן באופן מיידי. במאמר שפורסם באתר Medscape הציגו מומחים מקנדה את עשרת ההמלצות החשובות ביותר בעיניהם, כאשר שלוש ההמלצות הראשונות מתמקדות במניעת התפשטות הזיהום:

 

1.     עבור אנשי צוות רפואי המבצעים פרוצדורות מייצרות-אירוסול בחולים עם COVID-19 ביחידות טיפול נמרץ, ההמלצה היא להשתמש במסכת מגן מותאמת אישית (N95, FFP2, או מקביל להן), בהשוואה למסכה כירורגית, בנוסף לציוד מיגון אישי (דוגמת כפפות, חלוק, מגני עיניים).

2.     פרוצדורות מייצרות-אירוסול בחולים עם COVID-19 ביחידות טיפול נמרץ יבוצעו בחדר לחץ שלילי.

3.     עבור אנשי צוות רפואי המספקים טיפול שגרתי לחולים לא-מונשמים עם COVID-19, ההצעה היא להשתמש במסכה כירורגית, בהשוואה למסכה נשימתית דוגמת ה-N95, בנוסף לציוד מיגון אישי אחר.

4.     עבור אנשי צוות רפואי המבצעים אינטובציה של חולים עם COVID-19, ההצעה היא להשלים לרינגוסקופיה בהנחיית וידאו, על-פני לרינגוסקופיה ישירה, במידה וזו זמינה.

5.     מומלץ כי אינטובציה בחולים עם COVID-19 תבוצע ע"י אנשי צוות רפואי מנוסים בניהול דרכי אוויר, במטרה לצמצם את מספר הניסיונות והפחית סיכון להדבקה.

6.     בחולים מונשמים עם חשד ל-COVID-19, המומחים מציעים השלמת דגימות משאיבות מצינור ההנשמה על-פני שטיפות ברונכיאליות או דגימות נוזל ברונכואלבאולרי.

7.     במבוגרים עם COVID-19 וכשל נשימתי היפוקסמי חד, ההצעה היא להשתמש בקנולה נזאלית בזרם-גבוה על-פני הנשמה לא-פולשנית בלחץ חיובי.

8.     במבוגרים עם COVID-19 תחת הנשמה לא-פולשנית בלחץ חיובי או דרך קנולה נזאלית בזרם גבוה, ההמלצה היא למעקב הדוק להחמרה במצב הנשימתי ואינטובציה מוקדמת בסביבה מבוקרת במידה וחלה החמרה.

9.     במבוגרים מונשמים עם COVID-19 ותסמונת מצוקה נשימתית חדה בדרגה בינונית-עד-חמורה, ההצעה היא להנשמה בשכיבה על הבטן למשך 12-16 שעות.

10.  במבוגרים מונשמים עם COVID-19 וכשל נשימתי, אך ללא תסמונת מצוקה נשימתית חדה, לא מומלץ מתן שגרתי של קורטיקוסטרואידים.

 

המלצות אלו עולות בקנה אחד עם אלו שבחרו מומחים אחרים בתקציר ההנחיות שלהם, כפי שפורסמו בכתב העת JAMA, אם כי הם הוסיפו המלצה אחת נוספת אודות בקרת זיהומים. עבור אנשי צוות רפואי המבצעים פרוצדורות שאינן מייצרות אירוסולים במעגל סגור, הוצע להשתמש במסכה כירורגית, בניגוד למסכה נשימתית, בשילוב עם ציוד מיגון אישי אחר.

 

מתוך המלצות ה-ESICM

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני