חדשות

בדיקת דם בשילוב עם מודל סיכון עשויים לסייע בשיפור בחירת מועמדים מתאימים לבדיקות סקר לסרטן ריאות (J Clin Oncol)

16/01/2022

 

בדיקת דם המבוססת על פאנל של ארבע חלבונים, בשילוב עם מודל סיכון הכולל נתונים אודות הרגלי עישון, הוביל לשיפור משמעותי בבחירת המטופלים המתאימים לבדיקות סקר לסרטן ריאות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם פאנל חלבונים בדם יסייע בשיפור הערכת הסיכון וההתאמה לבדיקת סקר לסרטן ריאות, בשילוב עם מודל סיכון המבוסס על מאפייני המטופלים.

 

החוקרים התבססו על נתוני מחקר PLCO Cancer Screening Trial  (Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian) ודגימות דם להערכת תוצאות השימוש בפאנל של ארבעה חלבונים, כולל Pro-SP-B (Precursor form of Surfactant Protein B), CA-125 (Cancer Antigen 125), CEA (Carcinoembryonic Antigen) ו-Cytokeratin-19 Fragment, בשילוב עם מודל חיזוי הסיכון לסרטן ריאות (PLCOm2012), בהשוואה לקריטריוני הסקירה הנוכחיים של ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force).

 

החוקרים בחנו את פאנל ארבעת החלבונים על 1,299 דגימות דם שנלקחו לפני אבחנת סרטן ריאות ועל 8,709 דגימות דם מחולים ללא סרטן ריאות.

 

מהנתונים עולה כי השימוש בפאנל ארבעת החלבונים בלבד הדגים שטח מתחת לעקומת ROC (Receiver Operating Characteristics) של 0.79 (רווח בר-סמך 95% של 0.77-0.82) בדגימות דם אשר נאספו במהלך שנה לפני אבחנת סרטן ריאות ושל 0.74 (רווח בר-סמך 95% של 0.72-0.76) בכלל דגימות הדם.

 

שילוב פאנל ארבעת החלבונים עם מודל PLCOm2012 הדגים שטח מתחת לעקומת ROC של 0.85 (רווח בר-סמך 95% של 0.82-0.88) בדגימות דם שנאספו במהלך שנה לפני אבחנת סרטן ריאות.

 

היתרון של שילוב פאנל ארבעת החלבונים עם מודל הסיכון הוביל לשיפור הרגישות עם סגוליות גבוהה לזיהוי מועמדים מתאימים לבדיקות סקר לסרטן ריאות. בהשוואה לקריטריוני ה-USPSTF, שילוב פאנל החלבונים עם מודל הסיכון הדגים שיפור מובהק סטטיסטית ברגישות ובסגוליות.

 

בקרב משתתפים במחקר PLCO עם היסטוריית עישון של לפחות 10 שנות חפיסה, שילוב פאנל ארבעת החלבונים עם מודל PLCOm2012 זיהה שיעור גבוה ב-9.2% של מועמדים מתאימים לבדיקות סקר שנתיות לסרטן ריאות והפחית ב-13.7% את שיעור ההפניות של מטופלים ללא סרטן ריאות, בהשוואה לשימוש בקריטריונים ה-USPSTF.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי שילוב פאנל חלבונים בבדיקת דם עם מודל חיזוי הסיכון לסרטן ריאות משפר משמעותית את הערכת הסיכון לסרטן ריאות וההתאמה לבדיקות סקר לסרטן ריאות.

 

J Clin Oncol. 2021

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני