חדשות

טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 אינם מעלים את הסיכון לרטינופתיה סוכרתית (Diabetes Care)

26/12/2018

 

מנתונים חדשים של מנהל התרופות והמזון האמריקאי (Food and Drug Administration) עולה כי טיפול באגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 אינו מעלה את הסיכון של המטופלים להתפתחות רטינופתיה סוכרתית. במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care כותבים החוקרים כי אין להימנע מטיפול זה בשל חשש מפני רטינופתיה.

 

מחקרים קודמים הציעו כי Semaglutide ו-Liraglutide (ויקטוזה) עשויים להיות מלווים בהיארעות מוגברת של רטינופתיה סוכרתית, אם כי מחקרים אלו לא בחנו באופן שיטתי את התוצא הנ"ל. כעת, החוקרים בחנו את הקשר בין רטינופתיה סוכרתית ובין טיפול באגוניסטים לקולטן GLP-1, תכשירים אחרים לאיזון רמות הסוכר בדם, תכשירים אחרים לאיזון רמות הסוכר בדם למעט אינסולין, שתי חלופות טיפוליות (תיאזולידנדיונים ומעכבי SGLT-2), מעכבי SGLT-2 בלבד, וכל התרופות האחרות במאגר.

 

בתקופה שבין אפריל 2005 ועד ספטמבר 2017 תועדו 389 מקרים של רטינופתיה סוכרתית שנקשרו עם ארבע תרופות ממשפחת אגוניסטים לקולטן GLP-1 במאגר הנתונים (Exenatide, Liraglutide, Albiglutide ו-Dulaglutide).

 

הסיכויים לרטינופתיה סוכרתית היו נמוכים יותר באופן עקבי עם טיפול באגוניסטים לקולטן GLP-1, בהשוואה לקבוצות ההשוואה האחרות, ולא תועד סימן לסיכון מוגבר לרטינופתיה סוכרתית בניתוח נתונים לפי התכשיר הפרטני.

 

לרוע המזל, לחוקרים לא היו נתונים זמינים אודות הטיפול ב-Semaglutide ומאגר נתונים זה לא יהיה אידיאלי להערכת הנושא בעתיד, לאור הסיכוי המוגבר לדיווח על תוצא זה בשל תשומת הלב הרבה לסיכון אפשרי זה עם Semaglutide. מאחר ו-Semaglutide אושר רק בדצמבר 2017 ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ככל הנראה יש להמתין כשנה/שנתיים עד שיהיו נתונים מספקים בנושא, לאחר מכן יתבססו על נתוני עולם-אמיתי להערכת הסיכון לרטינופתיה.

 

מומחים שלא לקחו חלק במחקר טוענים כי סך העדויות בנושא מעיד כי אין הוכחה להשפעה כוללת (Class Effect) של קבוצת אגוניסטים לקולטן GLP-1 על הסיכון לרטינופתיה סוכרתית. התועלת הכוללת של תרופות אלו, כולל שיפור רמות סוכר בדם, הפחתת משקל ואירועים נדירים של היפוגליקמיה, כמו גם התועלת הקרדיווסקולארית של חלק מהתכשירים, לרוב תעלה על תופעות הלוואי האפשריות.

 

Diabetes Care 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני