חדשות

תוצאי טיפול ב-Baricitinib המדווחים על ידי מטופלים עם דלקת מפרקים שגרונתית ותגובה לא-מספקת לטיפול ביולוגי: מחקר ה-RA-BEACON (מתוך Annals of Rheumatic Diseases)

06/08/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר שנועד להעריך את תוצאות הטיפול ב-Baricitinib (אולומיאנט) על תוצאים עליהם דיווחו המטופלים עם דלקת מפרקים שגרונתית (Rheumatoid Arthritis), ללא תגובה מספקת, או אי-סבילות ללפחות Tumor necrosis factor inhibitors (TNFis) אחד או טיפול ביולוגי (bDMARDs). מהנתונים עלה כי לאחר 24 שבועות טיפול, Baricitinib הביא לשיפור מרבית התוצאים לפי דיווח המטופלים.

מדובר במחקר בפאזה III, כפל-סמיות, במסגרתו חולקו באקראי חולים לטיפול חד-יומי בפלסבו או Baricitinib במינון 2 או 4 מ"ג, למשך 24 שבועות. תוצאים עליהם דיווחו המטופלים כללו את:

  • שאלון SF-36 : Short-Form 36
  • EuroQol 5-D
  • FACIT-F :Functional Assessment of Chronic Illness Therapy-Fatigue
  • HAQ-DI :Health Assessment Questionnaire-Disability Index
  • PtGA:  Patient's Global Assessment of Disease Activity
  • הערכת המטופל את דרגת הכאב
  • משך נוקשות בוקר
  •  WPAI-RA :Work Productivity and Activity Impairment Questionnaire  Rheumatoid Arthritis

מדגם המחקר כלל 527 חולים, אשר חולקו באקראי לקבוצת פלסבו (176 חולים), טיפול ב-Baricitinib במינון 2 מ"ג (174 חולים) או 4 מ"ג (177 חולים).

בשתי קבוצות הטיפול ב-Baricitinib תועד שיפור מובהק סטטיסטית, בהשוואה לפלסבו, במרבית התוצאים עליהם דיווחו המטופלים.  השיפור היה לרוב מהיר יותר ובהיקף גדול יותר בחולים שטופלו ב-Baricitinib במינון 4 מ"ג, בהשוואה לאלו שטופלו במינון 2 מ"ג ונשמר לאורך 24 שבועות.

לאחר 24 שבועות, שיעור גבוה יותר של חולים שטופלו ב-Baricitinib, בהשוואה למטופלים בפלסבו, דיווחו על תפקוד גופני תקין (מדד HAQ-DI של פחות מ-0.5 נקודות;P≤0.001), ירידה בעייפות (מדד FACIT-F של 3.56 ומעלה; p≤0.05), שיפור במדדPtGA (p≤0.001) וכאב (p≤0.001) וירידה במשך נוקשות בוקר (p<0.01).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי באוכלוסיה של חולים עם דלקת מפרקים שגרונתית עמידה לטיפול תרופתי, אשר לא הגיבו באופן מספק לטיפול ביולוגי (bDMARDs), כולל לפחות מעכב TNFi אחד,  Baricitinib הביא לשיפור במרבית התוצאים לפי דיווח המטופלים לאחר 24 שבועות, בהשוואה לפלסבו.

Ann Rheum Dis 2017; 76:694-700

PP-BA-IL-0016

בחסות חברת אלי לילי


יכול לעניין אותך גם:

השוואת Baricitinib אל מול פלסבו או Adalimumab בחולים עם דלקת מפרקים שגרונתית, מחקר ה-RA BEAM (מתוך N Engl J Med)

תוצאי טיפול ב-Baricitinib בהשוואה לפלסבו או Adalimumab המדווחים על ידי מטופלים (Patient reported outcomes): אנאליזה שניונית של מחקר ה-RA-BEAM

התועלת של Baricitinib בחולים עם דלקת מפרקים-שגרונתית עם תגובה לא-מספקת או אי-סבילות טיפול ב-cDMARDs: תוצאות מחקר ה-RA-BUILD (מתוך Annals of the Rheumatic Diseases)

תוצאות טיפול ב-Baricitinib (אולומיאנט) בחולים עם דלקת מפרקים שגרונתית עמידה לטיפול תרופתי: מחקר ה-RA-BEACON (מתוך N Engl J Med)

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני