חדשות

ממצאי ביופסיה סינוביאלית עשויים לסייע במתן טיפול מותאם אישית לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (מתוך אתר מדסקייפ)

28/02/2020

 

חוקרים בוחנים את חשיבות ממצאי סינוביאליים בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), כאשר מהנתונים עולה כי אלו עשויים לסייע במתן רפואה מדויקת (Precision Medicine).

 

החוקרים שהובילו את מחקר REASON (Rheumatoid Arthritis Synovial Tissue Network) מאמינים כי איסוף נתונים ישירות מהרקמה ושימוש בגנומיקה תפקודית יסייעו בריבוד החולים וישמשו כמודל חיזוי של תגובות חולים לטיפול תרופתי. בשנת 2018 המומחים דיווחו על מאמצי הרשת להכשיר אחרים בטכניקות ביופסיה של המפרק בהנחיית אולטרה-סאונד ואיסוף וניתוח דגימות רקמה סינוביאלית.

 

כיום, הטיפול הסטנדרט בדלקת מפרקים שגרונית כולל מתן טיפול ביולוגי דרך הליך יקר וארוך של ניסוי וטעייה. לאור זאת, ישנה חשיבות רבה לסמנים לחיזוי תגובה לטיפול של החולים.

 

מאז פרסום תוצאות מחקר REASON ניסו רבים לזהות סמנים אלו עם תוצאות מבטיחות. למעשה, מנתוני מחקר R4-RA (Response, Relapse and Resistance to Rituximab Therapy in patients with RA) – המחקר האקראי-מבוקר הראשון בהנחיית ביופסיה בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית עלה כי בחולים עם מיעוט תאי B בביופסיה של נוזל סינוביאלי תועדה תגובה טובה יותר ל-Tocilizumab (אקטמרה), בהשוואה ל-Rituximab, בעוד שבאלו עם תאי B רבים בביופסיה זו לא תועדה תגובה דומה.

 

החוקרים מסבירים כי ישנם טיפולים רבים לדלקת מפרקים שגרונית, אך אין כלים טובים לזיהוי הטיפולים הטובים ביותר לכל מטופל, כאשר להערכתם קיים עיכוב משמעותי בכל נושא רפואה פרטנית בריאומטולוגיה, ודאי בהשוואה לאפשרויות התאמת טיפול פרטני הקיימות באונקולוגיה.

 

מתוך אתר מדסקייפ

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני