חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול קוגניטיבי קצר בחולים עם כאב כרוני (מתוך כנס ה-AAPM)

02/03/2020

 

תכנית טיפול קוגניטיבי-התנהגותי קצרה הדגימה תוצאות מבטיחות בטיפול בחולים עם כאב כרוני, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס ה-American Academy of Pain Medicine. מהנתונים עלה כי עד אמצע תכנית הטיפול תועד שיפור משמעותי במדדים רבים הקשורים בכאב.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תכנית התערבות קוגניטיבית-התנהגותית (Cognitive Behavioral Therapy) עשויה להיות יעילה מאוד בטיפול בחולים עם כאב כרוני וכעת הם ביקשו לבחון את התועלת של תכנית התערבות מקוצרת בחולים אלו.

 

מדגם המחקר כלל 118 חולים עם כאב כרוני ו-23 מטפלים התנהגותיים (פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים ויועצי בריאות הנפש). מרבית המשתתפים במחקר היו גברים (75%), הגיל הממוצע עמד על 51 שנים. למטפלים היה ניסיון מוגבל בטיפול בכאב כרוני והם השלימו סמינר אודות התכנית והייתה להם גישה למומחים, במידת הצורך, דרך הדואר האלקטרוני או טלפון.

 

התכנית כללה שישה תרגילים בני 30 דקות, אשר נועדו להפחית את המגבלה התפקודית בחולים עם כאב כרוני ממקור שריר-שלד.

 

לאחר שליש מהמפגשים, החוקרים זיהו שיפור מובהק סטטיסטית במדד משולב של עוצמת כאב ומגבלה תפקודית בחולים. תוצאות הקשורות בכאב ותחושת ערך עצמי הדגימו דפוס דומה. מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי התועלת המשמעותית ביותר תוארה עם תכניות שכללו הדרכה והצבת יעדים, קיצוב ואימוני הרפיה.

 

בסקר המשך שכלל 14 מטפלים, 79% דיווחו כי הם היו שבעי רצון או שבעי רצון מאוד מתכנית ההתערבות הקצרה ו-86% ימשיכו בתכנית בעתיד. כמעט כל המשיבים (93%) ציינו כי חשוב בטוחים בהשלמת התכנית הקצרה לאחר ההכשרה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהנתונים עולה כי תכנית התערבות קוגניטיבית-התנהגותית מקוצרת עשויה להיות יעילה מאוד בטיפול בחולים עם כאב כרוני.

 

מתוך כנס ה-AAPM

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני