חדשות

מומחים טוענים כי פציעות ספורט מטופלות באופן שגוי לעיתים קרובות (מתוך כנס ה-AAPM)

12/03/2020

 

במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Pain Medicine טענו מומחים כי במקרים רבים, פציעות ספורט אינו מטופלות בצורה נכונה וכי לא נעשה שימוש מספק בפראצטמול להקלה על הספורטאים. המומחים סבורים כי פראצטמול עשוי לשמש כאפשרות טובה מאוד ובטוחה להקלה על כאב ולאפשר לספורטאים לחזור לתפקד.

 

כאשר החוקרים בחנו את הספרות הרפואית, שילוב פראצטמול עם נוגד-דלקת, במקרים בהם היה מקום לכך, הגדילו את ההשפעה האחד של השני וכאשר ספורטאי סבל מכאב ומעוניינים להמשיך להתחרות באותו יום, תוך הימנעות ממתן תכשיר נרקוטי, פראצטמול עשוי להיות אפשרות טובה מאוד.

 

מה באשר לאופיאטים? נדיר מאוד שרופאים העוסקים ברפואת ספורט יבחרו באופיאטים להקלה על כאב ממקור שריר-שלד וכאשר עושים זאת, לרוב לא מדובר בטיפול הניתן למשך יותר ממספר ימים מאחר והסיכוי להתפתחות שימוש כרוני באופיואידים עולה כל יום לאחר מכן.

 

בנוסף, תרופה לא צריכה לשמש לעולם למניעת פציעה או כאב. עם זאת, בפועל נראה כי רבים נוטלים כמויות גדולות של נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים למרות שידוע כי אין לכך תועלת וכי יש עדויות לכך שמדובר בצעד מסוכן. עם זאת, ספורטאים רבים עושים זאת וכאשר הושלם סקר בקרב רופאים באולימפיאדה בריו, עד 15% חילקו מרשמים לנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים לפני תחרות.

 

לתנועה יש חשיבות רבה בהקלה על כאב של ספורטאים, אך הדבר מבוסס על תנועה נכונה ויש עדויות רבות לפיהן תרגילים נכונים מהווים את הטיפול הלא-תרופתי הטוב ביותר לספורטאים, בפרו תרגילים איזומטריים העשויים לשמש כגישה היעילה ביותר להקלה על כאב.

 

בנוסף, ישנה חשיבות רבה להתערבויות פסיכוסוציאליות עם עדויות טובות לכך שהתפתחות דיכאון לאחר שחזור ביומכאני מושלם של הרצועה הצולבת הקדמית מלווה בסיכון גבוה משמעותית להפרעה בתפקוד הרצועה הצולבת, בהשוואה לסיכויים של אלו שאינם מפתחים דיכאון לאחר הניתוח.

 

המומחים מדגישים כי שני המרכיבים החשובים ביותר בטיפול בפציעות בספורטאים נוגעים לאנמנזה טובה ובדיקה ביו-מכאנית.

 

מתוך כנס ה-AAPM

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני