חדשות

תוצאות חיוביות ממעקב של שנתיים אחר חולה מאושפזת עם מחלת עצמות נדירה ניוונית-שוחקת אשר טופלה ב-Allocetra (הודעת אנלייבקס)

18/11/2020

הודעת אנלייבקס

שיפור קליני קצר וארוך טווח בחולה עם מחלה נדירה, ללא דרכי טיפול קיימים יעילים

 

אנלייבקס תרפיוטיקס  חברת אימונותרפיה בשלב הניסויים הקליניים, מדווחת היום על תוצאות חיוביות ממעקב של שנתיים לאחר טיפול ראשון ב-Allocetra של חולה מאושפזת עם דלקת מפרקים ניוונית-שוחקת, מחלת עצמות נדירה ללא דרכי טיפול קיימים יעילים, אשר בדרך כלל מובילה להרס מהיר של עצמות הירך והכתף.

 

חולה בת 70, אשר חוותה תהליך של דלקת ושחיקה של הכתף הימנית במשך 4 שנים, ואשר הוביל להרס מוחלט של מפרק הכתף בצילום רנטגן, תגובה דלקתית משמעותית בצילום MRI ועלייה חדה בסמנים (ביומרקרים) דלקתיים, טופלה בהזרקה של Allocetra אוטולוגי למפרק הכתף פעם בשבוע למשך 5 שבועות. החולה אושפזה למשך יותר מ-9 חודשים לפני קבלת הטיפול ב-Allocetra, וטיפולים בסטרואידים, אנטיביוטיקה ואחרים לא נמצאו יעילים.

 

לאחר הטיפול ב-Allocetra, מצב החולה השתפר באופן משמעותי והיא שוחררה מבית החולים. נצפתה הפחתה ניכרת בנפיחות הכתף, ובדיקת CRP (מדד עיקרי למצב דלקתי) במפרק הכתף הראתה צניחה של 93% לרמה נורמלית. לאחר בדיקה חוזרת בתום 24 חודשים ממועד השחרור מבית החולים, רמות CRP בכתף הפגועה נשארו בטווח הנורמה. מדדי ציטוקינים בכתף הפגועה השתפרו בצורה מהותית. הכתף נותרה ללא נפיחות והשיפורים הקליניים נשמרו ללא שום צורך בניקוז או אשפוז מחדש בכל מהלך 24 החודשים שלאחר הטיפול ב-Allocetra.

 

פרופ' דרור מבורך, המנהל הרפואי של אנלייבקס, ציין כי "תוצאות אלה מעודדות ומדגימות את הפוטנציאל של Allocetra כפתרון למגוון של אינדיקציות קליניות, שככל הנראה ניתנות לאיפיון כסערות ציטוקיניות או הפרעות בתוך המפרק, ולהן אין היום שום טיפול יעיל. יש טווח מחלות הקשורות במפרקים, אשר נחשבות ללא מענה רפואי, הכולל מחלות נדירות כגון דלקת מפרקים ניוונית-שוחקת, ומחלות נפוצות כגון שחיקת סחוס חמורה, אשר פוגעת ביותר מ-30 מיליון איש בארה"ב לבדה. לדעתנו, ההשפעה ארוכת הטווח למשך שנתיים של טיפול חד שבועי למשך 5 שבועות ב-Allocetra בחולה זו הייתה יוצאת מגדר הרגיל".

 

Allocetra נבחנת כעת בניסויים קליניים במחלות נוספות הקשורות לתגובת יתר של ציטוקינים דוגמת ספסיס וקורונה (COVID-19). אנלייבקס דיווחה לאחרונה על תוצאות חיוביות משלב Ib בניסוי קליני שבחן את Allocetra בחולי קורונה במצב קשה וקריטי, בבית החולים הדסה, אחד מבתי החולים הגדולים בישראל.

 

הניסוי הקליני כלל 5 חולי קורונה, 3 מהם במצב קשה ו-2 נוספים במצב קריטי. כל חמשת החולים החלימו לחלוטין מהמצב הקודם ושוחררו מבית החולים אחרי 5 ימים (חולים במצב קשה) ו-9 ימים (חולים במצב קריטי) בממוצע, לאחר תחילת קבלת הטיפול ב-Allocetra. כל החולים קיבלו תוצאה שלילית בבדיקת הקורונה במועד השחרור. לא דווח על תופעות לוואי חמורות כתוצאה מהטיפול ב-Allocetra, והטיפול הוגדר כסביל.

 

לפרטי המעקב המלאים והמצב הקליני של החולה, כולל המדדים הרפואיים, נא לפנות לנוסח המחייב באנגלית.

לדיווח המלא: https://finance.yahoo.com/news/enlivex-reports-positive-two-clinical-130000459.html


אודות אנלייבקס:

אנלייבקס היא חברת אימונותרפיה בשלב הניסויים הקליניים המפתחת מספר תרופות אלוגנאיות להשבת איזון למערכת חיסונית שיצאה מכלל שליטה – איזון שהינו קריטי לטיפול בבעיות חיסוניות ודלקתיות מסכנות חיים הכרוכות בשחרור יתר של ציטוקינים (Cytokine Release Syndrome). אנלייבקס מפתחת טיפול אימונותרפי חדשני בעל מנגנון פעולה ייחודי המתמקד בהתוויות קליניות המוגדרות כמסכנות חיים, צורך רפואי ללא מענה, כגון ספסיס - גורם התמותה השלישי בארה"ב לאחר מחלות לב וסרטן, מניעת או טיפול בסיבוכים הקשורים בהשתלות מח עצם וטיפול בגידולים סרטניים מוצקים. 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני