חדשות

יתרונות התחלה מוקדמת של טיפול ביולוגי בחולים עם JIA (מתוך Arthritis & Rheumatology)

03/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התחלת טיפול ביולוגי בתוך שלושה חודשים מהערכה ראשונית מלווה בהשגת מחלה לא-פעילה בחולים עם JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) עם מעורבות רב-מפרקית.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעות של התחלה מוקדמת של טיפול ביולוגי על מהלך המחלה בחולים לא-מטופלים עם JIA המערב מספר רב של מפרקים. החוקרים בחנו את הנתונים אודות חולים שלקחו חלק במחקר STOP-JIA (400 משתתפים) ומדגם השוואה (248 משתתפים) ממדגם Childhood Arthritis and Rheumatology Research Alliance Registry. החוקרים השלימו ניתוח LCTM (Latent Class Trajectory Modeling) לזיהוי תתי-קבוצות של חולים עם מהלכי מחלה ייחודיים בהתאם לפעילות המחלה לאורך 12 חודשים.

 

במחקר STOP-JIA, 198 חולים (49.5%) קיבלו טיפול ביולוגי בתוך שלושה חודשים מההערכה הראשונית. מניתוח LCTM עלו שלוש קבוצות שהעידו על שלושה דפוסי מחלה, שהתאפיינו בשיפור איטי, מתון, או מהיר בפעילות מחלה לאורך זמן.

 

בקרב משתתפים עם שיפור מהיר במחלה, בהשוואה לאלו עם שיפור איטי במחלה, תועדו שיעורים גבוהים יותר של מחלה לא-פעילה בתוך שישה חודשים.

 

הסיכוי להשתייך לקבוצת מחלה עם שיפור מהיר, בהשוואה לשיפור איטי, הייה גבוה פי 3.6 (P=0.013) באלו שקיבלו טיפול ביולוגי בתוך שלושה חודשים מתחילת המחקר, בהשוואה לאלו שהחלו בטיפול בשלב מאוחר יותר, לאחר תקנון למאפייני הבסיס, מאפיינים קליניים ופעילות מחלה.

 

משך מחלה קצר יותר בעת הביקור הראשון אצל ריאומטולוג הדגים קשר כמעט מובהק סטטיסטית עם דפוס מחלה טוב יותר ללא טיפול ביולוגי.

 

ממצאי המחקר מעידים על חשיבות הערכת מהלך מחלה כאמצעי להערכת יעילות טיפול, כאשר בחולים עם JIA רב-מפרקי תועדה תגובה מהירה יותר כאשר הותחל טיפול ביולוגי בשלב מוקדם.

 

Arthritis & Rheumatology 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני