חדשות

טיפול ב-Olokizumab מלווה בשיפור בסימנים, תסמינים ותפקוד גופני בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית עמידה למתוטרקסט (Ann Rheum Dis)

18/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Olokizumab מלווה בשיפור משמעותי בסימנים, תסמינים ותפקוד גופני בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ותגובה לא-מספקת לטיפול במתוטרקסט.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של Olokizumab בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית פעילה למרות טיפול במתוטרקסט. הם השלימו מחקר בן 24 שבועות, רב-מרכזי, מבוקר-פלסבו, כפל-סמיות, שחולקו באקראי לטיפול ב- Olokizumab במינון 64 מ"ג כל שבועיים, Olokizumab במינון 64 מ"ג כל 4 שבועות, או פלסבו עם מתוטרקסט.

 

תוצא היעילות העיקרי היה שיעור החולים עם תגובה לפי קריטריוני ACR20 (American College of Rheumatology 20%) לאחר 12 שבועות. תוצאי היעילות המשניים כללו את שיעור החולים שהשיגו מדד DAS28-CRP נמוך מ-3.2 נקודות, מדד HAQDI (Health Assessment Questionnaire Disability Index) לאחר 12 שבועות, שיעורי תגובה ACR50 ושיעור החולים שהשיגו מדד CDAI (Clinical Disease Activity Index) של עד 2.8 נקודות לאחר 24 שבועות. עוד בחנו החוקרים את הבטיחות האימוגוניות לאורך המחקר.

 

מדגם המחקר כלל 428 חולים שחולקו באקראי לאחת מקבוצות המחקר. שיעורי התגובה לפי ACR20 היו גבוהים יותר בחולים שטופלו ב- Olokizumab כל שבועיים (63.6%) או ב- Olokizumab כל ארבעה שבועת (70.4%), בהשוואה לאלו בזרוע הפלסבו (25.9%) (p<0.0001 בשני המקרים).

 

החוקרים זיהו הבדלים משמעותיים בכל תוצאי היעילות המשניים בין מטופלים ב- Olokizumab ובין זרוע הפלסבו.

 

אירועים חריגים חמורים על-רקע הטיפול התרופתי תועדו בשיעור גבוה יותר של מטופלים ב- Olokizumab לעומת פלסבו, כאשר זיהומים תוארו כתופעות הלוואי החמורה הנפוצה ביותר על-רקע הטיפול.

 

מהנתונים עולה כי לא תועדו מקרים של התפתחו נוגדנים מנטרלים כנגד התרופה.

 

לסיכום, הטיפול ב- Olokizumab מלווה בשיפור משמעותי בסימנים, תסמינים ותפקוד גופני בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, ללא הבדלים בולטים בין שני משטרי הטיפול הפעיל. פרופיל הבטיחות תאם לנתוני הבטיחות הצפויים של התרופה, עם אימונוגניות נמוכה.

 

Ann Rheum Dis. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני