חדשות

האם טיפול ב-Budesonide מביא לשיפור התוצאות בחולים עם דלקת כרונית של האף והסינוסים? (JAMA Otolaryngol Head Neck Surg)

24/06/2018

 

בחולים עם דלקת כרונית של האף והסינוסים (Chronic Rhinosinusitis), תוספת Budesonide (בודזונייד) לטיפול יומי בשטיפות סליין יומיות של הסינוסים, עשויה להוביל לשיפור התוצאות, אך הממצאים אינם חד-משמעיים, כך טוענים חוקרים במאמר חדש, שפורסם בכתב העת JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 74 חולים לטיפול בערכת שטיפת סינוסים, שכללה סליין וקפסולות במראה דומה שהכילו Budesonide או פלסבו במראה דומה. החולים התבקשו להמיס שתי קפסולות של תרופת המחקר לתוך התמיסה ביחד עם סליין, ולשטוף את חלל האף השמאלי והימני במחצית התכולה פעם ביום, למשך 30 ימים.

 

התוצאים נבחנו על-בסיס מדד SNOT-22 (Sino-Nasal Outcome Test). שאלון זה כולל הערכת השלכות גופניות, תפקודיות ורגשיות של דלקת אף וסינוסים. המדדים נעים בין 0-5 נקודות לכל אחת מבין 22 השאלות הכוללות סוגיות דוגמת עיטוש, חסימה נזאלית ועייפות.

 

לא תועדו אירועים חריגים בשתי הקבוצות והשינוי הממוצע במדד SNOT-22 עמד על 20.7 נקודות באלו בקבוצת ההתערבות ועל 13.6 נקודות בקבוצת הביקורת. לאחר הוצאת חולה אחד ללא-היענות לפרוטוקול המחקר בקבוצת ההתערבות, ההבדל הממוצע בשינוי במדדי SNOT-22 עלה ל-8.5 נקודות.

 

בסך הכול, 23 משתתפים (79%) בקבוצת ההתערבות חוו ירידה משמעותית קלינית במדדי SNOT-22, בהשוואה ל-19 משתתפים בקבוצת הביקורת (59%) – הבדל שלא היה מובהק סטטיסטית. הירידה הממוצעת במדד האנדוסקופי נטתה גם כן לטובת הטיפול הפעיל (3.4 נקודות), בהשוואה לביקורות (2.7 נקודות), אם כי שוב ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.

 

החוקרים מתכננים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני