חדשות

תוצאות מבטיחות לקריותרפיה כנגד נזלת כרונית (Int Forum Allergy Rhinol)

31/08/2021

 

הקפאה של העצב הנזאלי האחורי עשויה להפחית את התסמינים של נזלת כרונית, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת International Forum of Allergy & Rhinology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם קריותרפיה עדיפה על פרוצדורת דמה להקלה בתסמיני נזלת כרונית. לצורך כך, הם השלימו מחקר פרוספקטיבי, רב-מרכזי, אקראי, משכלל 61 משתתפים בכל זרוע. מבוגרים עם תסמיני של נזלת אלרגית בדרגה בינונית/חמורה שהיו מועמדים לקריותרפיה תחת הרדמה מקומית.

 

בכל המשתתפים תועד מדד rTNSS (Reflective Total Nasal Symptom Score) כולל של 4 נקודות, עם 2 נקודות להערכת נזלת ונקודה אחת לגודש אפי. ביקורי מעקב הושלמו לאחר 30 ו-90 ימים מהפרוצדורה. תוצאים לפי דיווחי מטופלים כללו את מדד rTNSS, מדד RQLQ(S) (Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire) ושאלון NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation). עוד עקבו החוקרים אחר אירועים חריגים.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה השוואת אחוזי התגובה לאחר 90 ימים בין זרוע ההתערבות וזרוע הביקורת. תגובה הוגדרה בנוכחות ירידה של 30% ומעלה במדד rTNSS, בהשוואה לתחילת המחקר. 

 

מדגם המחקר כלל 133 משתתפים מ-12 מרכזים ברחבי ארצות הברית. ניתוח התוצא העיקרי כלל 127 משתתפים (64 חולים בזרוע ההתערבות ו-63 בזרוע הביקורת) עם תוצאות זמינות לאחר 90 ימים.

 

במעקב לאחר 90 ימים, הטיפול הפעיל בקריותרפיה הדגים עדיפות על-פני טיפול דמה, עם שיעורי תגובה של 73.4% (47 מבין 64 חולים) בזרוע ההתערבות, לעומת 36.5% (23 מבין 63 חולים) בזרוע הביקורת (p<0.001).

 

החוקרים מדווחים עוד על שיפור גדול יותר לאחר 90 ימים במדדי rTNSS, RQLQ(S) ו-NOSE בזרוע ההתערבות הפעילה, בהשוואה לטיפול דמה (p<0.001). במהלך המחקר דווח על אירוע חריג חמור אחד על-רקע הפרוצדורה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי קריותרפיה עדיפה על פרוצדורת דמה לשיפור תסמיני נזלת כרונית ואיכות החיים של החולים.

 

Int Forum Allergy Rhinol. Published online August 6, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני