חדשות

חיסונים כנגד קורונה במדוכאי חיסון: האם יש מקום לדאגה? (JAMA)

16/03/2021

 

אחת השאלות העיקריות שעלו לאחר שמנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש בחיסונים כנגד נגיף הקורונה נגעה להשפעה של החיסונים במדוכאי חיסון. מנתוני מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA עולה כי החיסונים עשויים לסייע רק לחלק מהחולים.

 

החוקרים החלו במחקר ארצי להערכת התגובה לחיסון כנגד נגיף הקורונה ביום בו מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את השימוש בחיסון של חברת פייזר. הם התמקדו במושתלי איברים סולידיים אשר היו מדוכאי חיסון.

 

מבין 436 משתתפים ללא היסטוריה של זיהום בנגיף הקורונה שקיבלו את מנת החיסון הראשונה, רק 17% פיתחו תגובת נוגדנים מדידה כנגד נגיף הקורונה. ממצאים אלו עומדים בניגוד בולט לשיעורי תגובת נוגדנים שתועדו בקרב אלו עם מערכת חיסון תקינה, כאשר העדויות הצביעו על זיהוי נוגדנים כנגד הנגיף בכלל המחוסנים.

 

החוקרים מצאו עוד כי בקרב אלו שנטלו תכשירים אנטי-מטבוליטים, דוגמת Mycophenolate או Azathioprine, תועד סיכון נמוך פי חמש לפתח תגובת נוגדנים, כאשר שיעור המחוסנים עם רמות נוגדנים מדידות עמד על 8.75% מאלו שקיבלו טיפול בתרופות אלו, בהשוואה ל-41.4% באלו שלא נטלו תרופות אלו.

 

החוקרים כותבים כי הם  התאכזבו מתוצאות המחקר, מאחר וקיוו כי יוכלו לדווח כי גם מדוכאי חיסון שקיבלו את החיסון צפויים להגנה מפני הזיהום. לאור ממצאים אלו, הם קוראים למרכז לבקרת מחלות ומניעתן לעדכן את ההנחיות החדשות בנוגע לחיסון ולהזהיר מדוכאי חיסון כי הם עדיין עשויים להיות בסיכון להדבקה גם לאחר החיסון.

 

ממצאי המחקר מעידים כי מושתלים רבים לא יזכו להגנה מספקת של החיסון כנגד נגיף הקורונה, בפרט אלו הנוטלים טיפול בתרופות אנטי-מטבוליטיות. החוקרים מציינים כי הממצאים הללו עשויים להיות נכונים גם למדוכאי חיסון אחרים, דוגמת חולים עם מחלות אוטואימוניות.

 

המחקר נמשך בימים אלו והחוקרים מקווים כי בקרוב יהיו ברשותם את הנתונים לאחר מנת החיסון השנייה, כמו גם מחקרים מעמיקים יותר אודות תגובת תאי B ותאי T, העשויים לספק הגנה גם בהעדר נוגדנים מגנים.

 

JAMA 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני