חדשות

מחלת עור זיהומית בנער עם אבחנה של נגיף הקורונה (JAMA Dermatol)

09/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Dermatology מתארים הכותבים מקרה של הופעת נגעים חדשים בעור וריריות במתבגר שנמצאו חיובי לנגיף הקורונה ופיתח מעבר למחלה העורית תסמינים קלים בלבד של המחלה.

 

החולה הצעיר פיתח הפרעות טעם וריח, אשר חלפו בתוך שבוע ושלל הופע חום, קוצר נשימה, נזלת, או תסמינים גסטרואינטסינאליים. הסימנים החיוניים של החולה היו תקינים והבדיקה הגופנית הדגימה אזוריות שטחיות בשפתיים ובחך הקשה, נגעים אריתמטוטיים היקפיים על איבר המין סביב השופכה ו-5 שלפוחיות קטנות על הגו והגפיים העליונות. בדיקות המעבדה היו תקינות ברובן, למעט לימפופניה קלה ועליה קלה של קריאטינין ו-CRP.

 

החולה נמצא חיובי לנגיף הקורונה בבדיקת PCR מדגימה מחלל האף והלוע.

 

לאחר שלושה ימים של החמרת כאב בחלל הפה, החולה קיבל מרשם לטיפול בפרדניזון במינון 60 מ"ג, פעם ביום, למשך ארבעה ימים, אשר הוביל לשיפור התסמינים. תחילה החולה טופל במשחת Betamethasone Valerate בריכוז 0.1% לאזור השפתיים והפין, תמיסת דקסמתזון לחלל הפה, לידוקאין מקומי ומשכך כאבים ללא מרשם רופא, במידת הצורך.

 

שלושה חודשים מאוחר יותר החולה פיתח מוקוזיטיס בחלל הפה וקיבל טיפול בפרדניזון במינון 80 מ"ג ביום למשך שישה ימים.

 

הכותבים הדגישו את ההבדלים בין נגעים עוריים בחלל הפה והריריות בתגובה לזיהום ובין השינויים העוריים על-רקע זיהום בנגיף הקורונה. דוגמא, המעורבות העורית המוגבלת והעדר נגעי מטרה מבחינים בין תסמונת Stevens Johnson Syndrome ו-Erythema Multiforme, אשר תוארו עם זיהום בנגיף הקורונה. מצב זה גם שונה מתסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים, המתאפיינת במעורבות עור וריריות, תסמינים סיסטמיים ועליה דרמטית במדדי דלקת.

 

JAMA Dermatol 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני