חדשות

כימיקאלים בסביבה עשויים להוביל לירידה בספירת זרע (מתוך אתר Medscape)

12/04/2021

 

כימיקאלים נפוצים בעולם המודרני - כולל פלסטיק, חומרי הדברה, מסירי כתמים ומרכיבים במוצרי היגיינה – תורמים לירידה שחלה בעשרות השנים האחרונות בפוריות ועשויים להוות סכנה לבריאות הציבור בדורות הבאים, כך על-פי ספר חדש של אפידמיולוגית מומחית בסביבה ופוריות מבית החולים מאונט סיניי בניו-יורק.

 

על-פי הכתוב בספר, כימיקאלים הפוגעים במערכת האנדוקרינית (Endocrine Disrupting Chemicals), דוגמת פתאלטים וביספנול A, מאיימים על קיום האדם, מסקנה הנובעת בחלקה ממטה-אנליזה משנת 2017 אשר הדגימה ירידה של 52% בספירת זרע בין השנים 1973 עד 2011 בגברים בצפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

 

במידה והמגמה תימשך, קצב ירידה מטריד זה עשוי להביא לכך שגזע האדם לא יוכל עוד להתרבות. החשש כי כימיקאלים אלו מהווים סיכון לפוריות של גברים ונשים מבוסס על מאמר שפורסם לאחרונה ב-Human Reproduction וקשר בין חשיפה לכימיקאלים סביב הלידה ובין ירידה בפוריות.

 

המחקר האמור כלל 1,045 משתתפים משוויץ, כולם בגילאי 18-22 שנים. מהנתונים עלה כי הסיכוי של המשתתפים הצעירים לנפח זרע נמוך וספירת תאי גרע נמוכה היה גבוה יותר אם האימהות שלהן דיווחו על חשיפה תעסוקתית במהלך ההיריון לארבעה כימיקאלים, או יותר, העלולים להשפיע על המערכת האנדוקרינית. כימיקאלים אלו, המחקים הורמונים טבעיים, כולל חומרי הדברה, מתכות כבדות, פתאלטים, תרכובות אלקילפנוליות וממסים העשויים לשמש לעבודת חקלאות או מכוני יופי ומספרות.

 

המחקר השוויצרי מצביע על קשר בין חשיפה במהלך ההיריון ובין פוריות עתידית בבנים זכרים. חשיפות מעטות אלו החולפות במהירות עשויות להשפיע על ההתפתחות מאחר ונדרשת כמות קטנה וחשיפה קצרה מאוד לכימיקאלים בכדי להביא לשינוי התפתחות העובר.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני