חדשות

חשש לשיעור גבוה מהצפוי לאירוע של קרדיטיס/מיו-קרדיטיס לאחר מנת החיסון השנייה לקורונה בקרב צעירים מתחת לגיל 30 (חדשות ערוץ 12, ועדת המעקב לתו''ל לחיסון של משה''ב)

23/04/2021

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח של יואב אבן כתב הבריאות בחדשות קשת הערב,  דו"ח ביניים של ועדת המעקב אחר תופעות הלוואי מהחיסון לקורונה נמצא קשר בין מתן החיסון (בעיקר לאחר המנה השנייה) לבין אירוע של דלקת קרום הלב (פרי-מיוקרדיטיס)  / שריר הלב (מיוקרדיטיס)  בשיעור של 1 לכל 100,000 מתחסנים.

התופעה הייתה נפוצה יותר בקרב גברים צעירים (מתחת לגיל 30) , כאשר השכיחות בקרב קבוצת גיל זו הגיע ל-1 ל-20,000 מתחסנים.

בסה"כ דווח על 62 מקרים של דלקת בשריר הלב ובקרום שריר הלב שהופיעו תוך 30 יום ממתן מנת החיסון השנייה. 2 מהמקרים הללו הסתיימות במוות המטופלים.

ע"פ אבן , מחברי הדו"ח מציינים שעדיין לא הוכח קשר סיבתי. 

אבן ציטט מהדו"ח את מסקנות המחברים שכתבו כי : "אין לדעת אם יש יותר מקרים בתקופה זו (עקב תוספת מקרים לאחר חיסון) או שמדובר במספר מקרים דומים לשנים קודמות והסמיכות היא מקרית בלבד. נמשכים המאמצים לאיסוף הנתונים הרלוונטיים ואיתור השיטות הסטטיסטיות המתאימות לנסיבות הקיימות"

בסיכום הדו"ח כתבו המחברים כי : "הרושם הוא שיש עלייה בשכיחות התופעה בעיקר בגברים צעירים בסדר גודל של 1:20,000 לאחר חיסון וכי ישנה סבירות שהופעת המיוקרדיטיס קשורה בקבלת החיסון (בייחוד המנה השנייה). לכן, נראה כי אירועים אלו יכולים להוות סיגנל לקשר אפשרי לחיסון".

הנתונים הועברו אף לפייזר ול-FDA ול-CDC ולפי הדיווח לא נמצאה תופעה כזו , וההסבר האפשרי הוא שיעור גבוה יחסית של התחסנות של צעירים בישראל.

הדו"ח עצמו שאבן ציטט ממנו עדיין לא פורסם באתר משרד הבריאות, וחבל...לפי אבן הדו"ח נכתב והוגש למנכ"ל משרד הבריאות כבר ב-11/4 אך עד כה טרם פורסם רשמית ע"י המשרד, דבר שמעורר שאלות על השקיפות שחשובה כל כך להמשך מבצע החיסונים (כולל ילדים בהמשך ומנות דחף נוספות). 

יש לציין שמהדו"ח האחרון של הועדה שפורסם ב-1/3 ניתן לראות כאן שאירועים אלה לא היו חריגים באותו הדו"ח, כך שנראה שהעלייה בשכיחות האירוע התרחשה בחודש וחצי האחרונים, כאשר שיעור גבוה יותר של צעירים התחסן בתקופה זו. 

לפי אבן, מחברי הדו"ח מציינים שיש לצפות לשיעור דומה של מקרים גם בקרב מתחסנים בגיל 12-15 מה שוודאי יגדיל את החששות והמחלוקת באשר לצורך וחשיבות מתן החיסונים לילדים בעתיד הקרוב. 

הערת המערכת: אין ספק שבמאזן תועלת (מניעת תחלואה ותמותה מקורונה) מול סיכון (תופעות הלוואי) התועלת עולה ב"גדול" על הסיכון. יחד עם זאת נראה שחשוב להמשיך ולעקוב ולאתר תתי קבוצות שבהן המאזן אולי שונה ומחייב בחינת חלופות באשר למתן החיסון או סוג החיסון. אגב, בהקשר זה היום דיווחנו על פרסום ישראלי נוסף לפיו היו 6 מקרים של שלבקת חוגרת בעקבות החיסון בקרב חולים עם מחלה אוטואימונית/דלקתית ברקע.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני