חדשות

התקף אסתמה לפני היריון ואסתמה חמורה בתחילת היריון מלוות בסיכון מוגבר להתלקחות אסתמה במהלך היריון (Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice)

24/09/2021

 

בנשים עם התקף אסתמה לפני ההיריון ואסתמה חמורה יותר בתחילת היריון תועד סיכון מוגבר להתלקחות אסתמה במהלך ההיריון, עם סיכון לסיבוכי היריון, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התקפי אסתמה במהלך היריון מלווים בסיכון מוגבר לסיבוכי היריון. כעת הם ביקשו לזהות גורמי סיכון הקשורים עם התלקחויות אסתמה במהלך ההיריון. הם אספו נתונים משלושה מדגמים של נשים הרות עם אסתמה ממזרח אוסטרליה, אשר כללו 1,461 נשים בין השנים 2004 עד 2019.

 

התקלחות חמורה הוגדרה כאירוע של אסתמה שדרש אשפוז, פניה לחדר מיון, או מרשם לטיפול פומי בסטרואידים.

 

החוקרים אספו נתונים אודות גורמי סיכון אפשריים, כולל נתונים דמוגרפיים, מאפייני אסתמה (דוגמת תפקוד ריאות, טריגרים לאסתמה, איזון אסתמה, טיפול תרופתי), מאפייני היריון (דוגמת מין העובר, ולדנות, סוג טיפול במהלך ההיריון) ומאפיינים אימהיים אחרים (מדד מסת גוף, הרגלי עישון, מצב נפשי).

 

מדגם המחקר כלל 135 נשים עם התלקחות חמורה במהלך ההיריון (9.2%).

 

מהנתונים עולה כי טיפול במשאף סטרואידים במינון בינוני עד גבוה היה הגורם שנקשר באופן ההדוק ביותר עם התלקחות אסתמה חמורה (יחס סיכויים מתוקן של 3.20, רווח בר-סמך 95% של 1.85-5.53). אסתמה שאינה מאוזנת היטב, קבלת תכנית פעולה בכתב והיסטוריה של התלקחות אסתמה בשנה שקדמה להיריון לוו בסיכון מוגבר להתלקחות אסתמה במהלך ההיריון.

 

בנשים שנטלו משאפי סטרואידים במינון של מעל 500 מיקרוגרם תועד סיכוי גבוה יותר להתלקחות אסתמה, בהשוואה לנשים שלא טופלו במשאפי סטרואידים, או נטלו מינונים נמוכים יותר. למעשה, מינונים גבוהים יותר של משאפי סטרואידים לוו בסיכון הגבוה ביותר להתלקחות אסתמה (יחס סיכויים של 3.2, רווח בר-סמך 95% של 1.8-5.53), כאשר מינון גבוה יותר של משאפי סטרואידים הינו ככל הנראה סמן לאסתמה חמורה יותר ו/או לא-מאוזנת.

 

התלקחות אסתמה לפני היריון ואסתמה חמורה יותר בתחילת ההיריון לוו בסיכון מוגבר להתלקחות אסתמה במהלך ההיריון. לאור ההשלכות החמורות האפשריות של התלקחות אסתמה לאם ולעובר, ממצאים אלו עשויים לסייע בשיפור הטיפול באסתמה במהלך היריון.

 

 

Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני