חדשות

מתן תוספי ויטמין D לא מפחית סיכון לשברים (מתוך כנס ה-American Society of Bone and Mineral Research)

20/10/2021

 

תוספי ויטמין D3 לא הפחיתו את הסיכון לשברים במדגם גדול של גברים ונשים בריאים בארצות הברית, ללא חסר ויטמין D או אוסטיאופורוזיס, כך עולה מניתוח נתוני מחקר VITAL שפורסמו במהלך כנס ה-American Society of Bone and Mineral Research. החוקרים מדגישים כי הממצאים אינם תקפים למבוגרים צעירים יותר, או אלו עם חסר ויטמין D, מסת עצם נמוכה או אוסטיאופורוזיס.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים ממחקר VITAL, מחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, אקראי, להערכת השפעות תוספי ויטמין D במינון 2000 יחידות בינלאומיות, עם או ללא תוספי אומגה-שלוש, לעומת פלסבו. כעת השלימו החוקרים ניתוח של הנתונים במטרה לקבוע את היארעות שברים כפי שנקבע על-פי דיווח עצמי באמצעות שאלונים שנתיים ובחינת צילומים להערכת שברי ירך או צוואר ירך.

 

הם זיהו 2,133 שברים במדגם VITAL ואישרו 1,991 שברים ב-1,551 משתתפים במהלך תקופת ההתערבות.

 

מהנתונים עולה כי לתוספי ויטמין D לעומת פלסבו לא הייתה השפעה משמעותית על היארעות כלל שברים (יחס סיכון של 0.98, רווח בר-סמך 95% של 0.89-1.08), שברים לא-חולייתיים (יחס סיכון של 0.97, רווח בר-סמך 95% של 0.87-1.07), או שברי ירך (יחס סיכון של 1.01, רווח בר-סמך 95% של 0.7-1.47), כאשר התוצאות נותרו ללא שינוי לאחר תקנון לגיל, מין, גזע ומוצא.

 

החוקרים מדווחים כי התוצאות לא היו שונות בקרב משתתפים שהקפידו על היענות לתרופת המחקר. הממצאים היו דומים בניתוחים משניים שבחנו את ההשפעות של תוספי ויטמין D לעומת פלסבו על שברים, למעט שברי אצבעות, בהונות, גולגולת ושברים פתולוגיים ועל שברים אוסטיאופורוטיים מג'וריים.

 

למרות שההשערה הייתה כי לתוספי וויטמין D תהיה השפעה קטנה על הסיכון לשברים, במחקר VITAL, המחקר האקראי-מבוקר הגדול ביותר להערכת תוספי ויטמין D לעומת פלסבו על היארעות שברים, לא תועדה כל השפעה מגנה של תוספי ויטמין D מפני שברים. ייתכן כי המשתתפים במחקר כבר הגיעו לרמות ויטמין D הנדרשות לעצם.

 

לממצאים אלו חשיבות רבה בכל הנוגע להנחיות לציבור אודות שימוש בתוספי ויטמין D להפחתת השברים בגברים ונשים מבוגרות ובריאות.

 

מתוך כנס ה-American Society of Bone and Mineral Research

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני