חדשות

המשך עליה במספר החולים הקשה בקורונה ל-283 : האם מנת החיסון הרביעית והטיפול התרופתי החדש בקהילה עשויים למנוע הגידול אל מעבר לסף הספיקה של המערכת ?

13/01/2022

מאת מערכת אי-מד

 מלוח הבקרה של משרד הבריאות ניתן להצביע על מס' מגמות:

  • מספר החולים הקשים, והקשים החדשים, בקורונה ממשיך לעלות  כפי שניתן לראות כאן

מבחינת סטטוס התחסנות ניתן לראות שכ-62% מהחולים הקשים אינם מחוסנים או מחוסנים שאינם בתוקף, כשמרבית הלא מחוסנים הם בגילאים צעירים מ-60 . אחת השאלות המעניינות שנקווה שהמשרד יתחיל לדווח עליהן באופן סדיר היא היקף השימוש בתרופות החדשות לטיפול במצב קל בחולים בסיכון גבוה, והאפקטיביות של מנת החיסון הרביעית.

מאידך נראית מגמת ירידה בשיעורי התפוסה באשפוז בפנימיות:

 

אפשר לציין שמגמת מקדם ה-R היא בירידה בימים האחרונים (מ-2.12 ל-1.91 אך לאור השינוי במדיניות הבדיקות נראה שנתוני המאומתים מוטים באופן משמעותי כלפי מטה, ולכן גם נתון זה מוטה כנראה מאוד כלפי מטה ובפועל הוא עשוי להיות באזור 2.5 או יותר.

מחברי דו"ח אמ"ן מציינים ש:

"למרות הדומיננטיות של זן ה"אומיקרון", קיים חשש מהמשך ההדבקות בדלתא, בהיקפים מצומצמים אך עדיין מורגשים. נוכחות שני הזנים יחד עלולה להחריף את העומסים במחלקות הקורונה ובמערכת הבריאות ולהגביר את הלחץ על משאבי טיפול נמרץ והנשמה שכן מאושפזי "דלתא" נוטים יותר לתחלואה קשה.

חיסון, ובייחוד חיסון טרי, הוכח כיעיל במניעת תחלואה קשה עבור שני הוריאנטים. לאור ריבוי התחלואה, והעליה החדה באשפוזים ובתחלואה קשה, מומלץ להקפיד על היבדקות תכופה, מיעוט במפגשים עם אוכלוסיות בסיכון וצמצום פעילויות לא חיוניות רבות משתתפים, בייחוד אלו המתקיימות באופן לא בטוח (בפנים ו/או ללא מסכות).

עלייה בשיעור המאומתים בקרב קבוצות המחלימים. בעיקר בקבוצת המחלימים הותיקים (החלמה לפני למעלה מ-6 חודשים) שלא התחסנו. המוגנות היחסית שהקנתה ההחלמה מפני הדבקה, נשחקה אל מול האומיקרון. על כן, מומלץ למחלימים ותיקים לגשת ולהתחסן בהקדם.

השינוי במדיניות הבדיקות צפוי להשפיע על מדדי אחוז הבדיקות החיוביות ומדדים אחרים, ועל כן, יש להתייחס לשינויים בהם במשנה זהירות.

העומס על מערכת הבריאות - ההדבקות בצוותי הרפואה יותר מהוכפלו בשבוע האחרון כך שסך הבידודים במערכת עומד על כמעט 5,000 ,אנשי צוות רפואי / בריאות* שרבים מהם מבודדים בשל מחלה (ולא בשל מגע). המשך מגמה זו עלולה לאתגר את מערכת הרפואה, נוכח תחלואת חורף (בדגש לשפעת) שגרמה לעומסים עוד טרום הגל, ובשילוב עלייה ניכרת במאושפזי הקורונה."

בדו"ח אמן האחרון מתייחסים המחברים גם לסטטוס הווריאנטים כולל התייחסות לפרסומים בתקשורת על זן ה"דלתאקרון":

 ★ אומיקרון - הוריאנט 1.BA מוכר כאומיקרון, והוא שגרם למירב גלי התחלואה הנוכחית בעולם. לצידו, זוהה לאחרונה הוריאנט 2.BA ,שלו מקור משותף ומוטציות רבות המשותפות ל 1.BA .להלן פירוט המידע לגביו:

◄ לוריאנט 2.BA ישנן 28 חומצות אמינו שונות ביחס ל 1.BA - חלקן ב SPIKE וב RBD - ייתכן שאלו גורמות לתכונות שונות.

◄ הוריאנט אותר במדינות רבות, ובכלל זאת בדנמרק ושוודיה - בהן הגיע למעל מ %10 מהריצופים. בכלכתה שבמערב הודו דווח על כ %80 מסך הריצופים בוריאנט זה.

 ◄ לפי שעה, אין מידע קליני על תכונותיו של הוריאנט, אולם קיים חשש שהוא אף מידבק יותר מ .BA.1 ★ דלתא - בזמן שמזוהה ירידה בשכיחותי של וריאנט דלתא בעולם, הוא עדיין מזוהה במספרים גבוהים במדינות מסוימות, ובכך ככה"נ ממשיך לתרום לתחלואה הקשה שם.

★ בנוסף, לאחרונה דווח באופן שגוי בבתקשורת בעולם, וכן ברשתות החברתיות על וריאנט "דלתאקרון" שכביכול מקושר להרכב (רקומבינציה) בין דלתא לאומיקרון. אולם, העמקה בנושא מעלה כי לא מדובר בוריאנט משולב שכזה אלא בדגימות של וריאנט דלתא, בהן זוהו מספר מוטציות נוספות. תופעה זו מוכרת מזה חודשים - לדלתא תת וריאנטים רבים בהם זוהו מוטציות נוספות ואין בפרסום האחרון סיבה לדאגה מיוחדת.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני