חדשות

ילדים עם סוכרת מסוג 1 ירוויחו מטיפול עם לבלב מלאכותי (New England Journal of Medicine)

23/01/2022

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב- New England Journal of Medicineהראה כי מערכת חצי אוטומטית לאספקת אינסולין שיפרה את השליטה הגליקמית בילדים צעירים עם סוכרת מסוג 1 בגילאי שנה עד 7 שנים ללא הגברת שיעורי ההיפוגליקמיה. עד כה, מערכות "לולאה סגורה היברידית" - המורכבות ממשאבת אינסולין, מוניטור גלוקוז מתמשך (CGM) ותוכנה המאפשרת תקשורת ההופכת את מתן האינסולין לחצי אוטומטי, על סמך רמות הגלוקוז - הוכחו כמשפרות את בקרת הגלוקוז בילדים גדולים יותר ומבוגרים. הטכנולוגיה, המכונה גם לבלב מלאכותי, נחקרה פחות בילדים צעירים מאוד למרות שהיא עשויה להועיל להם במיוחד, אומרים מחברי המחקר החדש.

הניסוי הרב-מרכזי החדש, נערך בשבעה מרכזים ברחבי אוסטריה, גרמניה, לוקסמבורג ובריטניה בשנים 2019-2020. הניסוי השווה את הבטיחות והיעילות של טיפול בלולאה סגורה היברידית עם טיפול במשאבה המוגברת באמצעות חיישן (כלומר, ללא תקשורת המכשיר, כבקרה). כל 74 הילדים השתמשו במערכת CamAPS FX במשך 16 שבועות, ולאחר מכן השתמשו בטיפול הבקרה במשך 16 שבועות. הילדים היו בגיל ממוצע של 5.6 שנים והיה להם בסיס A1c של 7.3% (56.6 mmol/mol). המערכת ההיברידית בלולאה סגורה כללה: משאבת האינסולין Sooil (Dana Diabecare RS) ו-Dexcom G6 CGM, יחד עם סמארטפון סמסונג גלקסי 8 הכולל אפליקציה (CamAPS FX, CamDiab) ייחודית. הסמארטפון מתקשר באופן אלחוטי הן עם המשאבה והן עם משדר ה-CGM ומתאים אוטומטית את אספקת האינסולין של המשאבה בהתבסס על קריאות גלוקוז בחיישן בזמן אמת. הוא גם מוציא אזעקות אם רמות הגלוקוז יורדות מתחת או עולות מעל הספים שצוינו על ידי המשתמש. פונקציונליות זו הושבתה במהלך תקופות הבקרה של המחקר.

זמן השהייה בטווח היעד (70-180 מ"ג/ד"ל) במהלך תקופת הטיפול בלולאה סגורה היה גבוה ב-8.7 אחוז מאשר בתקופת הביקורת (P < .001). הבדל הזה מתורגם ל-"125 דקות משמעותיות מבחינה קלינית ליום", ומייצג בערך שלושה רבעים מהיום (71.6%) בטווח היעד, מציינים החוקרים. ההבדל הממוצע בזמן שהייה מעל 180 מ"ג/ד"ל היה נמוך ב-8.5 נקודות אחוז עם הלולאה הסגורה, גם הוא הבדל משמעותי (P < .001). בזמן שהייה מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל לא היה הבדל משמעותי בין שתי ההתערבויות (P = .74). בתום תקופות המחקר, ההפרש הממוצע המתואם ב-A1c היה -0.4 נקודות אחוז, נמוך משמעותית בקבוצת הלולאה הסגורה בהשוואה לביקורת (P < .001).

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני