חדשות

נשיקה צרפתית עלולה להעלות את הסיכון להדבקה בגונוריאה בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים (Sex Transm Infect)

12/05/2019

 

נשיקה עם לשון (נשיקה צרפתית) עשויה להיות גורם סיכון שאינו זוכה להתייחסות מספקת להדבקה בגונוריאה בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Sexually Transmitted Infections.

 

החוקרים מדווחים כי בעוד שמרבית זיהומי גונוריאה באוכלוסיה זו מופיעים בעקבות יחסי מין אנאליים, מחקר שפורסם לאחרונה מצא כי הדבקה בגונוריאה דרך חלל הפה והלוע נפוצה יותר מכפי שסברו בעבר.

 

כעת הם בחנו נתונים אודות גברים המקיימים יחסי מין עם גברים וטופלו במרכז בריאות מינית במלבורן בין מרץ 2016 ועד פברואר 2017. המשתתפים היו בנים וגברים בגילאי 16 שנים ומעלה, אשר התנשקו או קיימו יחסי מין עם גברים במהלך שלושת החודשים האחרונים ונבדקו לנוכחות גונוריאה בחלל הפה והלוע באותו יום. המשתתפים הוזמנו להשלים "סקר נשיקות", בו נשאלו אודות מספר בני הזוג שהיו לנשאלים לנשיקות בלבד, יחסי מין בלבד, או נשיקות ויחסי מין.

 

בסך הכול, החוקרים אספו 3,677 תגובות מ-3,091 גברים המקיימים יחסי מין עם גברים (גיל חציוני של 30 שנים). כ-3% אובחנו קודם לכן עם נגיף HIV. מבין המשתתפים במחקר, 6% נמצאו חיוביים לנוכחות גונוריאה בחלל הפה והלוע, ב-6% הייתה עדות לזיהום החיידקי באזור פי הטבעת והרקטום וב-3% החיידק זוהה בשופכה. החוקרים מדווחים כי 52 גברים דיווחו על בני זוג לנשיקות בלבד ו-95 גברים דיווחו על בני זוג ליחסי מין בלבד.

 

בקרב גברים עם לפחות ארבעה בני זוג לנשיקות בלבד תועד סיכון גבוה יותר לנוכחות גונוריאה בחלל הפה והלוע (יחס סיכויים מתוקן של 1.46), עם סיכון דומה בקרב גברים להם לפחות ארבעה בני זוג לנשיקות ויחסי מין (יחס סיכויים מתוקן של 1.81). עם זאת, מספר בני הזוג ליחסי מין בלבד (ללא נשיקות) לא זוהה כגורם סיכון לנוכחות גונוריאה בחלל הפה והלוע.

 

ממצאים אלו מציעים קשר אפשרי בין נשיקות ובין הדבקה בגונוריאה בחלל הפה והלוע בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, ללא קשר לקיום יחסי מין.

 

Sex Transm Infect 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני