חדשות

שיעורי HCV נמוכים בקרב משתמשים ב-PrEP בקנדה (מתוך כנס מטעם ה-AASLD)

13/11/2019

 

בקרב חולים בסיכון גבוה לזיהום בנגיף HCV (Hepatitis C Virus) אשר נטלו טיפול PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis) תועדו שיעורים נמוכים של הזיהום הנגיפי, אך שיעורים הרבה יותר גבוהים של חיידקים המועברים במגע מיני, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Association for the Study of Liver Disease.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות משתתפים ללא HIV אשר טופלו במרפאת PrEP בטורונטו בין השנים 2014-2019. משטחים אוראליים ואנאליים, כמו גם דגימות שתן, נלקחו במטרה לבדוק לנוכחות Chlamydia trachomatis ו-Neisseria gonorrhoeae, עם דגימות דם להערכת HIV, סיפיליס ו-HCV כאשר החולים נטלו את הטיפול המונע.

 

הגיל הממוצע של המטופלים שנבחנו לטיפול PrEP עמד על 35 שנים, למעלה מ-85% מהם היו גברים שקיימים יחסי מין עם גברים וברבע תועדה היסטוריה של שימוש תוך-ורידי בסמים. החוקרים זיהו חמישה מקרים של זיהומי HCV בבדיקות סקר בתחילת הדרך – שלושה שהיו ידועים קודם לכן ושני מקרים שאובחנו בעת הסקירה. אף אחד מאלו לא החל טיפול ב-PrEP.

 

החוקרים מדווחים כי 199 מטופלים החלו בטיפול PrEP והיו במעקב לאורך חציון של כ-17 חודשים. במהלך המעקב תועדו שני זיהומים חדשים (0.7 ל-100 שנות-אדם). מנגד, תועדה היארעות הרבה יותר גבוהה של כלמידיה (49 מקרים ל-100 שנות-אדם), גונוריאה (36.3 מקרים ל-100 שנות-אדם) וסיפיליס (5.2 מקרים ל-100 שנות-אדם).

 

שני המקרים של זיהום HCV חדש בגברים שקיימו יחסי מין עם גברים תוארו בחולים עם היסטוריה של מגע מיני לא-מוגן, חולה אחד דיווח על עישון קריסטל מת' וצריכת אלכוהול רבה. חולים אלו לא הציגו תסמינים ושניהם קיבלו טיפול אנטי-ויראלי מוצלח.

 

החוקרים מדווחים כי שיעורים אלו בקנדה שונים מאוד מאלו שתועדו באזורים אחרים בעולם, בהם תועדה שכיחות הרבה יותר גבוהה של HCV. אחד ההסברים האפשריים הוא כי היקף השימוש בסמים עם קיום יחסי מין היה נמוך משמעותית. שימוש בסמים עשוי להיות הרבה יותר נפוץ בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים באירופה.

 

מתוך כנס מטעם ה-AASLD

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני