חדשות

תכשיר ביוסימילאר של Filgrastim בטוח ויעיל למניעה ראשונית ושניונית של חום נויטרופני בחולים תחת טיפול כימותרפי (Biomedical Reports)

02/11/2021

במאמר שפורסם בכתב העת Biomedical Reports הוצגו נתונים שתמכו בבטיחות וסבילות של תכשיר ביוסמילאר של Filgrastim למניעה ראשונית ולמניעה שניונית של חום נויטרופני בחולים תחת טיפול כימותרפי, כך שהטיפול מאפשר המשך מתן כימותרפיה במינון המקורי.

 

נויטרופניה וחום נויטרופני מהווים סיבוכים או תופעות לוואי נפוצות של טיפול כימותרפי. במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את תוצאות מתן תכשיר ביוסמילאר של Filgrastim למניעה ראשונית ומניעה שניונית של חום נויטרופני ולקבוע את היעילות והבטיחות של הטיפול.

 

החוקרים השלימו מחקר אפידמיולוגי רב-מרכזי, לא-התערבותי, שכלל 170 חולי סרטן בגילאי 23 עד 82 שנים. המידע נאסף באמצעות שאלונים אשר התבססו על נתונים רפואיים ובדיקת החולים לאורך 5 טיפולים כימותרפיים  

 

הנתונים הראו שעבור מעל  50% מהחולים (53.5%) הסיכון לחום נויטרופני על-רקע פרוטוקול הטיפול הכימותרפי הינו בין 10-20% ), כאשר במרבית החולים (74.7%) תועדו גורמי סיכון נוספים לחום נויטרופני. החוקרים מדווחים כי 60% מהחולים קיבלו Filgrastim כמניעה ראשונית של חום נויטרופני ו-40% קיבלו את הטיפול כמניעה שניונית.

 

מהנתונים עולה כי ב-40.6% מהמקרים ניתנו שישה מחזורי טיפול כימותרפי כאשר למעלה מ-90% מהחולים המשיכו את הטיפול הכימותרפי בהתאם למינון הראשוני המומלץ. במרבית החולים, לא תועדו מקרים של חום נויטרופני לאחר מחזור הטיפול הכימותרפי הראשון. חציון ספירת נויטרופילים בביקור הראשון עמד על 2.2 x 103/µL ולא נרשמה ירידה מתחת לערך זה.

 

עבור מעל ל--70% מהחולים, הטיפול ב-Filgrastim ניתן בזריקה עצמית, כאשר 86.3% מהחולים המשיכו בטיפול בביקור האחרון.

 

במהלך הטיפול לא תועדו תופעות לוואי על-רקע הטיפול התרופתי.

 

לאור ממצאי המחקר, החוקרים כותבים כי השימוש בתכשיר ביוסמילאר של Filgrastim למניעה ראשונית ולמניעה שניונית של חום נויטרופני מאפשר המשך מתן טיפול כימותרפי במינון המקורי. יתרה מזאת, השימוש בתכשיר ביוסמילאר של Filgrastim הוא בטוח , נסבל היטב ובעל היענות גבוהה על-ידי החולים.

 

Biomedical Reports April 3, 2017

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני