חדשות

מתן Tranexamic Acid עשוי להפחית כאב ונפיחות לאחר ניתוח ארתרוסקופי (Journal of Arthroscopy)

05/11/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Arthroscopy עולה כי מתן Tranexamic Acid מפחית כאב לאחר-ניתוח, נפיחות, כמות נוזל לניקוז, שאיבות מהמפרק ודם במפרק בחולים לאחר ניתוח ארתרוסקופי, ללא עליה בשיעור הסיבוכים או משך הניתוח.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של שבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים, אשר כלל 724 חולים (גיל ממוצע של 33.9 שנים) שעברו מגוון ניתוח ארתרוסקופיים. ארבעה מחקרים כללו 537 חולים לאחר שחזור רצועה צולבת קדמית, מחקר אחד כלל 45 חולים לאחר הסרת מניסקוס, מחקר אחד כלל 70 חולים לאחר ניתוח בשל תסמונת צבט פמורו-אצטבולרי ומחקר אחד כלל 72 חולים שעברו תיקון מסובבי כתף. מבין 724 חולים, 396 (54.7%) קיבלו Tranexamic Acid במהלך הפרוצדורה הניתוחית.

 

התוצאים שנבחנו במחקר כללו כאב, אובדן דם, משך ניתוח וסיבוכים.

 

בהשוואה לחולים שלא קיבלו Tranexamic Acid לאחר שבועיים מהניתוח, בקרב אלו שטופלו ב- Tranexamic Acid תועדו מדדי VAS (Visual Analog Scale) נמוכים יותר (הבדל ממוצע של 1.65- נקודות), שיעור נמוך יותר של חולים שנדרשו לשאיבות מהמפרק (סיכון יחסי של 0.27), ירידה בכמות נוזל נשאב (הבדל ממוצע של 61.14 מ"ל) וירידה בשעורי דם במפרק (הבדל ממוצע של 0.76-).

 

החוקרים מציינים כי לא תועדו הבדלים בין הקבוצות במשך הניתוח או היארעות פקקת ורידים עמוקים, זיהומים פיברוזיס של המפרק.

 

למרות ש- Tranexamic Acid נבחן באופן נרחב לשימוש בפרוצדורות אורתופדיות שונות, בפרט בניתוחים פתוחים, יש עניין גובר בשימוש בטיפול זה בפרוצדורות ארתרוסקופיות. ממצאים אלו מעידים כי Tranexamic Acid עשוי לשמש כתוספת חשובה בניתוחים ארתרוסקופיים וניתוחי כתף.

 

Journal of Arthroscopy 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני