חדשות

צריכה קבועה של קנאביס עם ריכוז גבוה של THC קשורה לעלייה משמעותית בסיכון להופעת פסיכוזה ראשונה (The Lancet Psychiatry )

20/03/2019

מאת מערכת אי-מד

מחקר חדש שפורסם השבוע ב- The Lancet Psychiatry מצביע על כך שעישון יום-יומי של קנאביס קשור בסיכון מוגבר להתפתחות פסיכוזה. 

במחקר בוצע ניתוח נתונים של 11 ערים באירופה שבהן קיימת זמינות גבוהה של קנאביס בריכוז גבוה של THC, (המרכיב הפסיכו-אקטיבי של הצמח האחראי לתחושת ה"HIGH").

החוקרים מדווחים כי משתמשים קבועים של קנאביס נמצאו בסיכון גבוה פי 3 לאבחון כסובלים מפסיכוזה ראשונה, בהשוואה למי שמעולם לא השתמשו בקנביס. ע"פ החוקרים, זהו המחקר הראשון המדווח על השפעת השימוש בקנאביס על  הופעת פסיכוזה.

החוקרים מדווחים עוד ש- 29.5% מהמשתתפים שחוו פסיכוזה דיווחו על שימוש יומי בקנאביס, לעומת 6.8% מהמשתתפים מקבוצת הביקורת. כאשר בחנו את הקשר בין פסיכוזה לשימוש בקנאביס בריכוז THC גבוה נמצא ש- 37% מהמשתתפים שחוו פסיכוזה צרכו קנאביס בריכוז THC גבוה, לעומת 19% מחברי קבוצת הביקורת.

החוקרים מעריכים כי במידה והקנאביס עם הריכוז הגבוה של THC לא היה זמין, ניתן היה למנוע כ-12% ממקרי הפסיכוזה ב-11 הערים שהשתתפו במחקר. בערים כמו לונדון שבהם השכיחות של השימוש בקנאביס עם ריכוז גבוה THC גדולה יותר, אי זמינות של קנאביס בעל ריכוז THC גבוה הייתה מונעת 40% ממקרי הפסיכוזה הראשונים.

החוקרים סבורים שלממצאים השלכות מהותיות על בריאות הציבור לאור השכיחות הגבוהה והעולה של קנאביס עם ריכוזי THC גבוהים.

The Lancet Psychiatry Published:March 19, 2019  

לכתבה בהארץ

הערת המערכת: לתשומת לב כל הפוליטיקאים המצדדים בליגאליזציה של קנאביס

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני