חדשות

התועלת של אסטרוגן לטיפול בנשים עם סכיזופרניה (מתוך כנס ה-APA)

25/05/2019

 

תוספת אסטרוגן עשויה לסייע בהפחתת תסמינים בנשים עם סכיזופרניה ולשמש כאפשרות טיפול חדש באוכלוסיה זו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Psychiatric Association.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית להערכת ההשפעות של תוספת אסטרוגן בנשים מבוגרות ולהשוות טיפול זה אל מול טיפולים בתכשירים אנטי-פסיכוטיים בלבד, המהווים כיום את הטיפול הסטנדרטי. הסקירה כללה רק מחקרים אקראיים ומבוקרים והסקירה הסופית כללה על שישה מחקרים אקראיים ומבוקרים, עם סך כולל של 426 נשים מבוגרות שאובחנו עם סכיזופרניה.

 

מחקרים אלו היו מוגבלים לאלו שהתבססו על מדדים מבוססי-עדויות, דוגמת PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale), או BPRS (Brief Psychiatric Rating Scale), להערכת התסמינים החיוביים והשליליים של סכיזופרניה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה ירידה בתסמינים שליליים וחיוביים של סכיזופרניה, כפי שנקבע לפי PANSS ו-BPRS.

 

החוקרים מצאו כי כל המחקרים שמדדו את התסמינים על-פי מדד PANSS הדגימו ירידה מובהקת סטטיסטית במדדים הכוללים בנשים שטופלו באסטרוגן, בהשוואה לנשים שטופלו רק בתכשירים אנטי-פסיכוטיים.

 

עוד עלה מהנתונים כי עם עליה במינוני אסטרוגן תועדה ירידה גדולה יותר במדדי PANSS. המחקר היחיד שבחן את התסמינים לפי BPRS הדגים מגמה לא-מובהקת סטטיסטית של ירידה במדדים בקרב משתתפות שטופלו באסטרוגן, בהשוואה לאלו שטופלו רק בתכשירים אנטי-פסיכוטיים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בתוספת אסטרוגן לנשים עם סכיזופרניה, כאשר טיפול זה עשוי להפחית את התסמינים השליליים והחיוביים באופן תלוי מינון. הם קוראים להשלים מחקרים גדולים יותר ובאוכלוסיות מגוונות.

 

מתוך כנס ה-APA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני