חדשות

חולי סכיזופרניה מעדיפים טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות הניתן בזריקות על-פני טיפול פומי (מתוך כנס ה-SIRS)

26/06/2020

 

מנתונים שפורסמו בכנס מטעם ה- Schizophrenia International Research Society עולה כי חולי סכיזופרניה נוטים להעדיף טיפול בזריקות ארוכות-טווח של תרופות אנטי-פסיכוטיות, בהשוואה לגרסאות הפומיות של התרופות הללו, בעיקר מאחר והטיפול בזריקות נוח יותר ומקנה להם שליטה רבה יותר על חייהם.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,429 חולים עם סכיזופרניה אשר לקחו חלק במחקר כפל-סמיות, אקראי, העדר-נחיתות, להערכת Paliperidone Palmitate הניתן כל חודש, בהשוואה לטיפול הניתן כל שלושה חודשים.

 

בכל המשתתפים במחקר תועדה אבחנה מאושרת של סכיזופרניה ומדד Positive and Negative Syndrome Scale שנע בין 70 ועד 120 בתחילת המחקר, עם החמרה בתסמינים. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 38.4 שנים, 55% מהמשתתפים במחקר היו גברים.

 

המשתתפים במחקר השלימו את שאלון Medication Preference Questionnaire ביום הראשון, ביום ה-120 ובתום המחקר, כאשר במחקר הנוכחי התמקדו החוקרים בתגובות החולים ביום הראשון, שכן רק בנקודת זמן זו החולים טרם קיבלו כל תרופת מחקר.

 

מהנתונים עולה כי הרוב הגדול של המשתתפים במחקר (77% מהחולים) העדיפו טיפול ארוך-טווח בזריקות, כאשר השיעורים נעו בין 57.7% מהמשתתפים השחורים ועד 84.2% מהמשתתפים הלבנים במחקר. העדפת טיפול בזריקות ארוך-טווח הייתה גבוהה יותר בקרב חולים מאירופה (88%), בהשוואה לאלו מארצות הברית (59.1%) ויתר העולם (70.7%). מעניין לציין, העדפת זריקות ארוכות-טווח בארצות הברית הייתה דומה בין מטופלים שחורים, לבנים ואחרים.

 

הסיבות העיקריות בגינן העדיפו החולים טיפול בזריקות ארוכות-טווח של תכשירים אנטי-פסיכוטיים, על-פני טיפול פומי, כללו דיווחים כי חשו בריאים יותר (57%), יכלו לשוב לפעילות הרגילה שלהם (56%) ולא נדרשו לחשוב על נטילת הטיפול התרופתי שלהם (54%).

 

באשר לחוויות האישיות שלהם, המשתתפים העדיפו זריקות ארוכות-טווח על כדורים מאחר ואלו היו קלים יותר עבורם (67% לעומת 18%) וסיפקו תחושת שליטה ושחרור מהצורך לחשוב על נטילת הטיפול התרופתי (64% לעומת 14%).

 

לסיום, מחצית מהמשתתפים העדיפו זריקות ארוכות-טווח אחת לשלושה חודשים, כאשר 38% העדיפו זריקות חודשיות ו-3% הביעו העדפה לזריקות יומיות. הסיבות העיקריות שהוזכרו היו פחות זריקות (96%), פחות כאב (84%) ופחות ביקורים אצל הרופא (80%).

 

האתר המועדף לזריקות ארוכות-טווח היה שריר הדלטואיד על-פני השריר הגלוטאלי, בעיקר הודות למתן מהיר יותר (63%), קל יותר (51%) ומיקום פחות מביך (44%).

 

החוקרים מסבירים כי הבנה טובה יותר של העדפות הטיפול מצד החולים וגישתם עשויה לסייע להתגבר על מכשולים לשימוש בזריקות ארוכות-טווח של תכשירים אנטי-פסיכוטיים ולהתאים טוב יותר את הטיפול בחולי סכיזופרניה.

 

מתוך כנס ה-SIRS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני