חדשות

היעילות והבטיחות של דיאטה עם תכולת פחמימות נמוכה או נמוכה מאוד בחולים עם סוכרת מסוג 2 (BMJ)

15/01/2021

 

הקפדה על דיאטה דלת פחמימות למשך שישה חודשים עשויה להוביל לנסיגה בסוכרת מסוג 2, ללא סיבוכים חמורים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת BMJ.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של דיאטה דלת פחמימות ודיאטה דלה מאוד בפחמימות בחולים עם סוכרת מסוג 2. לצורך כך, הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו במאגרי CENTRAL, Medline, Embase, CINAHL, CAB ומקורות נוספים והתמקדו במחקרים אקראיים להערכת דיאטות עם תכולת פחמימות נמוכה (פחות מ-130 גרם/יום, או פחות מ-26% מדיאטה של 2,000 קלוריות ביום) או נמוכה מאוד (פחות מ-10% קלוריות מפחמימות) למשך לפחות 12 שבועות במבוגרים עם סוכרת מסוג 2.

 

התוצאים העיקריים כללו הפוגה של סוכרת (המוגלובין מסוכרר מתחת ל-6.5%, או ריכוז סוכר בצום מתחת ל-126 מ"ג/ד"ל, עם או ללא טיפול תרופתי לסוכרת), ירידה במשקל, המוגלובין מסוכרר, סוכר בצום ואירועים חריגים. תוצאים משניים כללו איכות חיים בריאותית ונתונים ביוכימיים.

 

החיפוש הוביל לזיהוי 14,759 מקורות עם 23 מחקרים(1,357 משתתפים) ו-40.6% מהתוצאים היו בסיכון נמוך להטיה. לאחר שישה חודשים, בהשוואה לדיאטת ביקורות, דיאטות דלות פחמימות הובילו לשיעורים גבוהים יותר של נסיגה בסוכרת (המוגלובין מסוכרר מתחת ל-6.5%) (76 מבין 133 חולים, 57%; לעומת 41 מבין 131 חולים, 31%; הבדל בסיכון של 0.32, רווח בר-סמך 95% של 0.17-0.47). מנגד, גודל השפעה קטן יותר ולא-מובהק סטטיסטית זוהה כאשר נסיגת סוכרת הוגדרה בנוכחות המוגלובין מסוכרר מתחת ל-6.5% וללא טיפול תרופתי. שיעורי נסיגת סוכרת עם דיאטה דלת פחמימות ירדו משמעותית במחקרים שכללו חולים שטופלו באינסולין.

 

לאחר 12 חודשים לא היו נתונים רבים זמינים אודות נסיגת סוכרת ואלו נעו מהשפעה קטנה ועד עליה טריוויאלית בסיכון לסוכרת.

 

החוקרים מדווחים כי תועד שיפור גדול ובעל חשיבות קלינית בירידה במשקל, רמות טריגליצרידים ורגישות לאינסולין לאחר שישה חודשים, כאשר יתרונות אלו פחתו לאחר 12 חודשים.

 

דיאטה בעלת תכולת פחמימות נמוכה מאוד הייתה פחות יעילה מדיאטה פחות רסטריקטיבית עם תכולת פחמימות מעטה להפחתת משקל לאחר שישה חודשים. עם זאת, השפעה זו נבעה מהיענות לדיאטה. כלומר, בקרב חולים עם היענות גבוהה לדיאטה דלה מאוד בפחמימות, תועדה ירידה בעלת חשיבות קלינית במשקל בהשוואה למחקרים שכללו חולים עם היענות נמוכה יותר תחת דיאטות עם תכולת פחמימות נמוכה מאוד.

 

לא תועדו הבדלים משמעותיים באיכות החיים של החולים לאחר שישה חודשים, אך נרשמה החמרה בעלת משמעות קלינית, אך ללא מובהקות סטטיסטית, באיכות החיים וברמות חלקיקי LDL לאחר 12 חודשים. פרט לכך, לא תועדו הבדלים משמעותיים או בעלי חשיבות קלינית בין הקבוצות באירועים חריגים או פרופיל שומנים בדם לאחר 6 ו-12 חודשים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים המקפידים על דיאטה דלת פחמימות למשך שישה חודשים תתכן נסיגה של סוכרת, ללא סיבוכים משמעותיים.

 

BMJ 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני