חדשות

הערכת רמות PSP לניבוי תוצאות אלח-דם (מתוך הכנס השנתי ה-50 של ICAAC)

21/09/2010

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממחקר חדש שהוצג בכנס השנתי ה-50 של Interscience Conference on Antimicrobial Agents and Chemotherapy עולה כי רמות PSP (Pancreatic Stone Protein) בדם משקפות את החומרה הקלינית של אלח-דם ומנבאות את התוצאות בחולים עם ספסיס חמור ושוק ספטי, המאושפזים ביחידות טיפול נמרץ.

 

לדברי החוקרים, הסמן עשוי לסייע בריבוד החולים עם אלח-דם ושוק ספטי ולהכוונת הטיפול במהלך 48 השעות הראשונות לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ. חלק מהחולים נזקקים לטיפול אגרסיבי יותר, ובחלק מהמקרים ייתכן כי מחלות-רקע בנוכחות רמת PSP מוגברת, עשויים להוביל להפסקת טיפול. רמת PSP בדם עשויות לסייע במהלך 24 השעות הראשונות בזיהוי החולים בסיכון לתמותה.

 

ספסיס חמור הינו גורם מוביל לתמותת חולים ביחידות טיפול נמרץ, ומהווה אתגר חשוב לצוותים הרפואיים. כלים אבחנתיים מהימנים ומוקדמים עשויים לשפר את הערכת הסיכון, להוביל לטיפול מוצלח יותר בחולים קשים ולצמצם טיפול אנטיביוטי מיותר.

 

מדגם המחקר כלל 108 חולים, במהלך תקופה של 24 שעות. החוקרים מדדו בעת האשפוז את רמות PSP בדם, כמו גם ציטוקינים אחרים ו-Procalcitonin, ולאחר מכן מדדו את רמות מדדים אלו ביום השלישי, ביום השביעי, וכל שבוע לאחר מכן, עד לשחרור מיחידת טיפול נמרץ או עד לתמותה.

 

33 מבין כלל החולים המאושפזים פיתחו אלח-דם חמור ו-75 אובחנו עם שוק ספטי. שיעורי התמותה עמדו על 6% (שני חולים) בקרב חולים עם אלח-דם חמור ועל 25% (17 חולים) בקרב אלו עם שוק ספטי.

 

רמות PSP היו גבוהות יותר בכל החולים עם אלח דם ושוק ספטי, בהשוואה לרמות בנבדקים בריאים. זוהתה קורלציה בין רמות של מעל 2000 ננוגרם למ"ל ובין חומרת אלח-דם.

 

בעת האשפוז, רמות Interleukin-8 ו-Procalcitonin היו גבוהות יותר משמעותית בחולים בשוק ספטי, בהשוואה לחולים עם ספסיס (p=0.002,  p=0.001 ו-p=0.01, בהתאמה, עבור כל 3 הסמנים). רמות PSP היו גבוהות יותר משמעותית בחולים שמתו, בהשוואה לאלו ששרדו (p=0.007), אך לא נמצא מתאם דומה עם Procalcitonin.

 

בעת הכניסה ליחידת טיפול נמרץ, השטח מתחת לעקומת ROC היה גבוה יותר עם PSP בהשוואה לציטוקינים או חלבונים אחרים העולים במצב דלקתי (Acute Phase Proteins). הטווח הרחב של רמות PSP בדם עשוי להסביר את עדיפות סמן זה בהשוואה ל-Procalcitonin.

 

מעדויות מוקדמות עולה קורלציה בין רמת PSP גבוהה יותר ובין מיקרואורגניזמים ספציפיים, אך דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

מתוך כנס 50th Interscience Conference on Antimicrobial Agents and Chemotherapy (ICAAC)

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני