חדשות

ההשלכות של טיפול אנטיביוטי ממושך בפגים עם חשד לאלח-דם (International Journal of Pediatrics and Adolescent Medicine) והערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

13/03/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

טיפול אנטיביוטי אמפירי ממושך ליילודים במשקל לידה נמוך מאוד עם תרביות עקרות מלווה בשיעור גבוה יותר של סיבוכי הופעה מאוחרת של אלח-דם ו-Necrotizing Enterocolitis, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Pediatrics and Adolescent Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אלח-דם ביילודים הינה אחת הסיבות המובילות לתמותה בקרב פגים ביחידות טיפול נמרץ ביילודים. לאור זאת, התחלת טיפול אנטיביוטי באשפוז משחקת תפקיד חשוב בהפחתת סיבוכים של אלח-דם ביילודים, עם זאת, השימוש השרירותי בתרופות אנטיביוטיות עלול להיות מלווה בסיבוכים חמורים. במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין טיפול אנטיביוטי אמפירי ממושך בחשד לאלח-דם ביילודים וגורמים אחרים, כולל תחלואות נלוות, התערבויות וסיבוכים.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי של יילודים, אשר נולדו לאחר עד 32 שבועות היריון, במשקל לידה של עד 1,500 גרם, אשר אושפזו בחשד לאלח-דם ביילוד, בתקופה שבין יולי 2015 ועד יוני 2017. התוצאים העיקריים כללו את הקשר בין משך טיפול אנטיביוטי וגורמים אימהיים, מגדר, סיבוכים, גורמים התפתחותיים, מחלות רקע, הופעה מוקדמת ומאוחרת של אלח-דם.

 

מדגם המחקר כלל 295 פגים והחוקרים זיהו קשר בין הופעה מאוחרת של אלח-דם ובין משך טיפול אנטיביוטי אמפירי (54 מבין 295 פגים), כאשר 50 פגים (92.6%) עם הופעה מאוחרת של אלח-דם קיבלו טיפול אנטיביוטי במשך למעלה מחמישה ימים (p<0.001).

 

החוקרים מדווחים כי ב-91.2% מאלו שקיבלו טיפול אנטיביוטי ממושך תועדו תרביות דם חיוביות. מקרי Necrotizing Enterocolitis היו נפוצים יותר באלו שקיבלו טיפול אנטיביוטי ממושך יותר (95.1%). טיפול אנטיביוטי ממושך היה נפוץ יותר בקרב חולים עם Patent Ductus Arteriosus (81%, 100 מבין 123 פגים), דימום תוך-חדרי (82%, 60 מבין 73 פגים) ו-Periventricular Leukomalacia (84%, 21 מבין 25 פגים).

 

טיפול אנטיביוטי אמפירי ממושך ליילודים במשקל לידה נמוך מאוד עם תרביות עקרות מלווה בשיעור גבוה יותר של סיבוכים של הופעה מאוחרת של אלח-דם ו-Necrotizing Enterocolitis. עם זאת, החוקרים לא זיהו קשר עם סיבוכים אחרים.

 

 

International Journal of Pediatrics and Adolescent Medicine, Vol 5 (3):110-115

 

הערות עורך נאונטולוגיה, ד"ר ברנרד ברזילי:

זהו מחקר נוסף המדגים את ההשפעות הלא רצויות של טיפול אנטיביוטי ממושך בפגים הקטנים. מחקר זה הדגים כי בפגים טיפול אנטיביוטי ממושך (מעל ל-5 ימים) קשור בהופעת ספסיס מאוחר ו-NEC. מאידך, עלינו לזכור כי פעמים רבות אנו מטפלים בפגים קטנים לאחר הלידה בחשד לספסיס כאשר הם partially treated. בפגים, שישנו חשד גבוה לספסיס קשה תמיד לסמוך רק על תוצאות תרבית הדם ולכן יש לעיתים להאריך את משך הטיפול האנטיביוטי בהתאם. יש לבחור את הפגים האלה בקפידה על מנת שלא לטפל טיפול ממושך מידי שלא לצורך.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני