חדשות

שכיחות גבוהה של הפרעות בתפקוד מיני בחולים עם מחלות מפרקים דלקתיות (Arthritis Care Res)

04/04/2019

 

מסקירה שיטתית של הספרות הרפואית עולה כי הן בגברים והן בנשים עם סוגים שונים של מחלות מפרקים דלקתיות שכיחות גבוהה של הפרעות בתפקוד מיני, כך מדווחים חוקרים מאוסטרליה במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את העדויות אודות ההשפעה של מחלת מפרקים דלקתית, או הקשר בין מחלת מפרקים דלקתית ובין מערכות יחסים אינטימיות ותפקוד מיני.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי Ovid Medline, Ovid PsycINFO, Ovid EMBASE ו-EBSCO CINAHL ושני סוקרים בלתי-תלויים בחרו את המאמרים, אספו את הנתונים והשלימו חיפוש ידני ברשימת המקורות מהמחקרים שנכללו וסקירות קודמות. איכות העדויות דורגה על-בסיס כלים סטנדרטיים להערכת הסיכון להטיות.

 

החוקרים בחנו 55 מחקרים מתאימים, מבין אלו, 49 מחקרים כמותיים (89%), חמישה מחקרים איכותיים (7.2%) ומחקר אחד (3.6%) כלל הערכה משולבת. מחקרים כמותיים מעטים דורגו בסיכון נמוך להטיה (7 מחקרים, 14%), רבים דורגו בסיכון בינוני להטיה (37 מחקרים, 74%) או בסיכון גבוה להטיה (6 מחקרים, 12%). גדלי המדגם של מחקרים איכותיים נעו בין 10 ועד 1,272 משתתפים, עם טווח גילאים 32-63 שנים.  גדלי מדגם מחקרים איכותיים נעו בין 8 ועד 57 משתתפים, עם טווח גילאים של 20-69 שנים.

 

במחקרים שדווחו על מדד Female Sexual Function Index, בכל הקבוצות של חולים עם מחלת מפרקים דלקתית תועדו מדדים ממוצעים מתחת ל-26.55 (טווח מדדים ממוצע של 14.2-25.7), עדות להפרעה בתפקוד המיני. במחקרים שדיווחו על מדד International Index of Erectile Function, בכל קבוצות החולים עם מחלות מפרקים דלקתיות דווח על מדדים ממוצעים של עד 25 נקודות (טווח מדדים ממוצע של 16.3-24.5), עדות להפרעות זקפה.

 

סוגיות איכותיות מרכזיות כללו הפרעה בתפקוד מיני ופגיעה במערכת יחסים אינטימית. סוגיות נוספות כללו כאב ועייפות על-רקע מחלות מפרקים דלקתיות, הפרעות בתפקודי זקפה, ירידה בחשק מיני ושינויים בתפקוד המיני בהתאם לפעילות המחלה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על שכיחות גבוהה מאוד של הפרעות בתפקוד מיני בקרב גברים ונשים עם מחלות מפרקים דלקתיות וקוראים לתשומת לב רבה של רופאים לאפשרות זו, עם הדרכה ותמיכה בחולים אלו.

 

Arthritis Care Res 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני