חדשות

התועלת של סיאליס בטיפול בדלקת ערמונית כרונית/כאב אגני (Transl Androl Urol)

20/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Translational Andrology and Urology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול יומי בסיאליס (Tadalafil) הוביל להקלה משמעותית בתסמיני דלקת כרונית של הערמונית, המוכרת גם בשם CP/CPPS (Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome), בקבוצה קטנה של גברים שטופלו במעכב PDE5.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של טיפול ארוך-טווח בסיאליס על התסמינים בחולים עם אבחנה של CP/CPPS. מדגם המחקר כלל משתתפים בגילאי 18 שנים ומעלה עם דלקת ערמונית כרונית, אשר פנו להערכה רפואית בין 2009-2018 והיו במעקב פרוספקטיבי בזמן שקיבלו טיפול מעבר להתוויות המאושרות במעכב PDE5 להקלה על התסמינים. מדדי Chronic Prostatitis Symptom Index של ה-NIH לפני הטיפול במעכב PDE5 ולאחר לפחות שלושה חודשים שימש להערכת ההשפעה על התסמינים.

 

מדגם המחקר כלל 25 חולים (גיל ממוצע של 44 שנים) שענו על הקריטריונים. משך הטיפול הממוצע בסיאליס עמד על 1.3 שנים.

 

החוקרים מדווחים כי טיפול יומי וממושך במעכב PDE5 לווה בירידה משמעותית בסך מדדי CPSI, לצד הקלה הכאב, תסמינים בדרכי השתן ואיכות החיים. טיפול בסיאליס במינון 5 מ"ג ביום, למשך לפחות שלושה חודשים הביא לירידה ממוצעת של 12.9 נקודות במדד CPSI, בהשוואה למצב בתחילת המחקר.

 

משטר הטיפול הנ"ל הוביל להקלה בכאב עם ירידה ממוצעת של 6.1 נקודות בסולם כאב, בהשוואה למצב בתחילת המחקר, לצד שיפור בתסמינים בדרכי השתן עם ירידה ממוצעת של 2.4 נקודות ושיפור באיכות החיים עם ירידה ממוצעת של 4.6 נקודות.

 

עם זאת, החוקרים מציינים כי בשני חולים לא תועד כל שינוי במדד CPSI הכולל לאחר לפחות שלושה חודשי טיפול בסיאליס.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מציעים כי טיפול במעכבי PDE5 מלווה בשיפור ממושך בתסמיני דלקת ערמונית כרונית.

 

Transl Androl Urol 2020; 9: 391-397.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני