חדשות

תוצאות מבטיחות לחיסון כנגד נגיף הקורונה של חברה אסטרה-זנקה בקשישים (The Lancet)

23/11/2020

 

החיסון של חברת אסטרה-זנקה ואוניברסיטת אוקספורד בבריטניה הדגים תגובה חיסונית משמעותית בקשישים, כפי שעולה מנתונים שפורסמו בימים האחרונים, כאשר חוקרים מצפים לפרסם את תוצאות המחקר עד חג המולד.

 

בניגוד לחברות פייזר ומודרנה, אשר פיתחו חיסונים המבוססים על טכנולוגיית רנ"א שליח, החיסון של חברת אסטרה זנקה מבוסס על וקטור נגיפי שמקורו בצורה מוחלשת של הנגיף הגורם להצטננות בשימפנזות. החיסון של חברת אסטרה-זנקה בשיתוף עם אוניברסיטת אוקספורד, הקרוי AZD1222 או ChAdOx1 nCoV-19 היה בין החיסונים המובילים כנגד נגיף הקורונה.

 

מהנתונים עליהם דווח באופן חלקי בחודש הקודם, אך כעת פורסמו במלואם בכתב העת The Lancet עולה כי באלו מעל גיל 70 שנים, אשר מצויים בסיכון מוגבר למחלה חמורה ותמותה עקב זיהום בנגיף הקורונה, תתכן תגובה חיסונית משמעותית.

 

המחקר בשלב II עליו דווח כעת כלל 560 מתנדבים בריאים, כאשר 160 היו בגילאי 18-55 שנים, 160 היו בגילאי 56-69 שנים ו-240 היו בגילאי 70 שנים ומעלה. המתנדבים קיבלו שתי מנות של החיסון או פלסבו, ולא תועדו אירועים חריגים על-רקע החיסון.

 

תגובת הנוגדנים ותאי T שתוארה בקשישים במחקר היא מעודדת  והחוקרים מקווים כי המשמעות היא שהחיסון שלהם יסייע בהגנה על האוכלוסייה הפגיעה ביותר בקהילה, אך דרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה להבטיח זאת.

 

החוקרים מסבירים כי מחקרים בשלב מתקדם, או בשלב III, נמשכים בימים אלו במטרה לאשר את הממצאים ולבחון אם החיסון מגן מפני הזיהום הנגיפי במגוון רחב של חולים, כולל אלו עם מחלות רקע.

 

The Lancet, online November 18, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת: עדכון חשוב מבחינתנו לאור העובדה שישראל סיכמה על רכש משמעותי של חיסונים אלה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני