חדשות

מעבר מעישון רגיל לעישון באמצעות אידוי טבק הוביל לירידה מובהקת ברמת החשיפה לחומרים הרעילים שהייתה דומה להימנעות מעישון (Nicotine Tob Res)

28/08/2018

מאת מערכת אי-מד

ע"פ מחקר חדש מ- Nicotine Tob Resמעבר מעישון רגיל לעישון באמצעות אידוי טבק (במחקר נבחן ה-ICOS ) למשך 5 ימים היה קשור לירידה בחשיפה לחומרים רעילים בדומה לאלה שהפסיקו לעשן בכלל.

ברקע למחקר , מציינים המחברים כי עישון הוא גורם מוביל לתחלואות  רבות, כולל מחלות ריאות, מחלות לב וכלי דם וסרטן. התפתחות מחלות אלה נגרמת בעיקר בשל חשיפה למרכיבי עשן סיגריות, שרבים מהם ידועים רעילים. החלפת מסיגריות למוצרי טבק בסיכון מופחת (MRTPs) הוצעה כאמצעי פוטנציאלי להפחתת הסיכונים לשימוש בטבק, על ידי הפחתת החשיפה.

מחקר אקראי מבוקר זה בחן האם סמנים ביולוגיים של חשיפה לחומרים רעילים (BoE) הופחתו כאשר מעשנים עברו מעישון סיגריות דליקות לשימוש במתקן טבק חדש (glo ™ / THP1.0) או בשם המסחרי  (iQOS / THS) ).

במחקר השתתפו 180 מעשנים יפנים שעישנו סיגריות דליקות (רגילות) במהלך תקופת בסיס של יומיים, ואחריו חולקו אקראית להמשך עישון סיגריות רגילות או לשימוש בגירסאות של ™ glo, או ר לשימוש בגירסה שאינה מנטרלת של iQOS, או להפסקה מלאה של צריכת ניקוטין ומוצרי טבק , למשך 5 ימים. החוקרים מוסיפים כי דגימות שתן באורך 24 שעות ו-פוסט-אקראיות נאספו לצורך ניתוח רמת ה- BoE. פחמן חד חמצני נמדד מדי יום בנשימה חריפה (eCO).

 

החוקרים מדווחים כי ביום 5 לאחר ההחלפה, רמות ה- BME (למעט ניקוטין) ו- eCO היו נמוכות באופן מובהק (p <.05) בחציון בין 20.9% ל -92.1% בהשוואה לקבוצת הבסיס בכל הקבוצות.  השוואות בין קבוצות הראו שההפחתות בקבוצות ה- glo היו דומות (p> .05) לאלה שהיו בקבוצה שנמנעה לחלוטין מעישון ..

החוקרים מסכמים כי שימוש ב-glo ™ או iQOS למשך 5 ימים משיג חשיפה למרכיבי העשן הרעילים שדומה לזו של הפסקת שימוש מוחלטת בטבק. לדעת החוקרים למוצרי  THPs מופחתי חשיפה לחומרים הרעילים של עשן הסיגריות יש אכן  פוטנציאל להיות מוצר טבק מופחת סיכון ( MRTPs).

 

לדעת החוקרים, מחקר קליני זה מוכיח כי כאשר מעשנים עברו מעישון סיגריות בעירה לשימוש במוצרי חימום טבק, החשיפה שלהם לחומרים הרעילים בעשן ירדה באופן משמעותי. במקרים רבים, רמת החשיפה הייתה זהה לזו של המשתתפים שהפסיקו לעשן לחלוטין באותה תקופה. להערכת החוקרים, ממצא זה עשוי להצביע על כך שלמוצרים אלה יש פוטנציאל להשיג הפחתה משמעותית בחשיפה לחומרים הרעילים בסיגריות, ברמה דומה לזו של אלה שהפסיקו לעשן.

Nicotine Tob Res. 2018 Jun 

הערת המערכת: עדיין אין ספק שהימנעות מוחלטת מעישון עדיפה ומומלצת על כל תחליף עישון כזה או אחר. יחד עם זאת, ייתכן שעבור אנשים שכשלו במס' ניסיונות גמילה שכללו מגוון אמצעים התנהגותיים ותרופתיים, ושמעוניינים להפחית את הסיכון הכרוך בעישון , חלופה כזו עשוייה לסייע להם בכך.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני