חדשות

המלצות מטעם ה-American Thoracic Society לטיפול תרופתי להפסקת עישון (Am J Respir Crit Care Med)

12/11/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

פאנל מומחים מטעם ה-American Thoracic Society פרסם סדרת המלצות בנושא טיפול תרופתי לגמילה מעישון , כולל התייחסות למקומם של Varenicline, Bupropion ומדבקת ניקוטין ושילובים תרופתיים.

 

ברקע להנחיות מסבירים המומחים כי ההנחיות הנוכחיות לטיפול בשימוש בטבק אינן מספקות תשובות  בנוגע לשאלות נפוצות עימן מתמודדים רופאים רבים במרפאות. הם בחרו להכין הנחיות מבוססות-ראיות במטרה לתת מענה לשאלות נפוצות בנוגע להתחלת טיפול תרופתי להפסקת שימוש בטבק.

 

להלן עיקרי ההמלצות:

 

1.      במבוגרים עם תלות בשימוש בטבק בהם הוחלט על התחלת טיפול תרופתי, ההמלצה היא למתן Varenicline על-פני מדבקת ניקוטין (המלצה חזקה, עדויות בדרגת ודאות מתונה). המומחים מציינים כי על-מנת לעודד הקפדה על הטיפול התרופתי, על הרופאים להיות מוכנים לייעץ למטופלים אודות הבטיחות והיעילות של טיפול ב-Varenicline אל מול מדבקת ניקוטין.

2.      במבוגרים עם תלות בשימוש בטבק בהם הוחלט על התחלת טיפול תרופתי, ההמלצה היא למתן Varenicline על-פני Bupropion (המלצה חזקה, עדויות בדרגת ודאות מתונה).

3.      במבוגרים עם תלות בשימוש בטבק בהם הוחלט על התחלת טיפול תרופתי, המומחים מציעים לשלב Varenicline עם מדבקת ניקוטין, על-פני Varenicline בלבד (המלצה מותנית, עדויות בדרגת ודאות נמוכה).

4.      במבוגרים עם תלות בשימוש בטבק בהם הוחלט על התחלת טיפול תרופתי, המומחים מציעים מתן Varenicline על-פני סיגריות אלקטרוניות (המלצה מותנית, עדויות בדרגת ודאות נמוכה מאוד). המומחים מציינים כי לאחר שבחנו את העדויות בנושא פורסמה עדות חדשה בנוגע לאירועים חריגים חמורים של סיגריות אלקטרוניות. במידה ויהיו דיווחים נוספים אודות אירועים חריגים חמורים אלו, אזי חוזק ההמלצה יבחן מחדש. הם מוסיפים כי המלצה זו מיועדת לטיפול בתלות בטבק תחת השגחת רופא; אין להשליך מזאת על טיפול ללא השגחה רפואית או לצורך הנאה.

5.      במבוגרים עם תלות בטבק שאינם מוכנים להפסיק את השימוש בטבק, המומחים ממליצים לרופאים להתחיל טיפול ב-Varenicline במקום המתנה עד שהמטופל יהיה מוכן להפסיק את השימוש בטבק (המלצה חזקה, עדויות בדרגת ודאות מתונה).

6.      במבוגרים עם תלות בטבק ומחלה פסיכיאטרית נלווית, כולל הפרעת שימוש בחומרים, דיכאון, חרדה, סכיזופרניה ו/או הפרעה דו-קוטבית, בהם מתחילים טיפול תרופתי, המומחים ממליצים על מתן Varenicline על-פני מדבקת ניקוטין (המלצה חזקה, עדויות בדרגת ודאות מתונה).

7.      בקרב מבוגרים עם תלות בטבק בהם מתחילים טיפול אחזקה, מומלץ טיפול לתקופה ממושכת (מעל 12 שבועות), על-פני טיפול למשך 6-12 שבועות (המלצה חזקה, עדויות באיכות בינונית).

 

מסגרת הטיפול בתלות בטבק מוצגת בהנחיות וכוללת:

·         על כל המטופלים לעבור סקירה על שימוש בטבק, ואבחנה להערכת פוטנציאל של תלות בטבק

·         האבחנה של תלות בטבק, כמו גם לאפקטים הרעילים של חשיפה לטבק, צריכה להיות משולבת עם רשימת האבחנות הקיימות של כל מטופל.

·         המלצה למטופלים להפסיק לעשן איננה מספיקה. כל המטופלים אשר משתמשים בטבק צריכים לקבל הנחייה לטיפול מבוסס עובדות, כולל טיפול תרופתי, בכדי לסייע להם להפסיק לעשן.

·         התערבויות לתלות בטבק דורשת מעקב ארוך טווח, בדומה להערכה ניהול ומעקב אחר מחלות כרוניות אחרות.

 

המומחים מסכמים כי יישום ההנחיות הללו עשוי לסייע בהעלאת האפקטיביות  של טיפול תרופתי כנגד תלות בטבק.

 

Am J Respir Crit Care Med Vol 202, Iss 2, pp e5–e31, Jul 15, 2020

 

הפירסום מקודם בעזרת חברת פייזר

PP-CHM-ISR-0378

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני