חדשות

איגוד ה-USPSTF הרחיב את הקריטריונים לבדיקות סקר לסרטן ריאות (JAMA)

10/03/2021

 

איגוד ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) הרחיב את הקריטריונים לבדיקות סקר לסרטן ריאות וההמלצות העדכניות כוללות התחלת בדיקות סקר כבר מגיל 50 שנים, לצד הפחתת היסטוריית עישון סיגריות מ-30 ל-20 שנות חפיסה. ההנחיות העדכניות פורסמו בכתב העת JAMA.

 

המומחים טוענים כי העדכון הנוכחי מהווה בשורות חשובות מאחר והמשמעות היא כי שיעור גבוה כמעט כפליים של מטופלים יהיו מועמדים לבדיקות הסקר לסרטן ריאות. תקוותם היא כי עם הרחבת היקף בדיקות הסקר ניתן יהיה להציל את חייהם של חולים רבים.

 

צוות המשימה ממליץ על בדיקת סקר שנתית עם CT במינון-נמוך במבוגרים בגילאי 50-80 שנים עם היסטוריה של 20 שנות-חפיסה ומעלה והם מעשנים פעילים, או הפסיקו לעשן במהלך 15 השנים האחרונות. מדובר בעדכון ההנחיות שפורסמו בשנת 2013, אשר המליצו על בדיקת סקר שנתית לסרטן ריאות במבוגרים בגילאי 55-80 שנים עם היסטוריה של 30 שנות-חפיסה, אשר היו מעשנים פעילים או הפסיקו לעשן במהלך 15 השנים האחרונות.

 

כאמור, שינוי הקריטריונים לבדיקות הסקר צפוי להביא לעליה של כמעט כפליים במספר המטופלים אשר כעת יענו על הקריטריונים לבדיקות סקר לסרטן ריאות.

 

הרחבת הקריטריונים עשויה לסייע להגדיל את היקף בדיקות הסקר בשחורים ובנשים.  עד כה, היקף בדיקות הסקר לסרטן ריאות היה מוגבל מאוד ונע בין 6% עד 18% מאלו העונים על הקריטריונים לבדיקות הסקר.

 

ההמלצות החדשות יפתחו את אפשרויות בדיקות הסקר למספר הרבה יותר גדול של מטופלים, אך קיימים אתגרים ביישום ההנחיות.

 

המומחים מסבירים כי המדע בבסיס ההמלצות החדשות הוא ברור, בדיקות סקר לסרטן ריאות עשוי להציל חיי מטופלים.הם מכירים במכשולים הקיימים בהשלמת בדיקות הסקר בכלל המטופלים המתאימים לפי הקריטריונים, אך רופאים ומטופלים זכאים לדעת מיהם המועמדים המתאימים לבדיקות סקר אלו.

 

התקווה היא כי המלצות אלו יעודדו רופאים לבחון את המכשולים להשלמת בדיקות סקר לסרטן ריאות בצורה יעילה באוכלוסיות שלהם ולנקוט בצעדים במטרה להביא לשיפור יישום ההמלצות.

 

JAMA. Published online March 9, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני