חדשות

עישון וצריכת אלכוהול מעלים את הסיכון לממאירות שנייה בחולים עם קרצינומה של תאי קשקש (Gastro Hep Advances)

27/12/2021

 

צריכת אלכוהול, עישון סיגריות, תגובת הסמקה וצריכת מזונות בטמפרטורה גבוהה קשורים בקשר הדוק עם התפתחות ממאירויות והפסקת צריכת אלכוהול ועישון מפחיתה משמעותית את הסיכון להתפתחות ממאירות ראשונית נוספת, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Gastro Hep Advances.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עישון סיגריות וצריכת אלכוהול הם גורמי סיכון מוכרים קרצינומה של תאי קשקש בוושט, ראש וצוואר. בנוסף, קרצינומה של תאי קשקש דיספלזיה קשקשית של האפיתל מתפתחת באופן רב-מוקדי באתרים אלו, תופעה הקרויה Field Cancerization. תופעה זו עומדת בבסיס ההתפתחות של נגעים מרובים במערכת הנשימה והעיכול ונקשרה בעבר עם צריכת אלכוהול ועישון סיגריות.

 

החוקרים זיהו 331 מבוגרים עם אבחנה חדשה של קרצינומה של תאי קשקש של הוושט, אשר עברו כריתה אנדוסקופית ו-1,022 ביקורות בריאות. אבחנה של Field Cancerization התבסס על מספר נגעים ללא לוגול  בכל שדה אנדוסקופי לפי שלוש קבוצות: קבוצה א' (0 נגעים), ב' (1-9 נגעים), או ג' (10 נגעים ומעלה). התוצא העיקרי של המחקר היה מדד של גורמי סיכון להתפתחות נגעים ללא לוגול. שאלונים שימשו להערכת אורחות החיים ובמסגרת המחקר נכלל ייעוץ מצד רופאים אודות חשיבות הפסקת עישון וצריכת אלכוהול, בשילוב עם הערכה אנדוסקופית כל שישה חודשים.

 

מהנתונים עולה קשר הדוק בין קטגוריית נגעים ללא-לוגול בכל שדה אנדוסקופי ובין צריכת אלכוהול רבה, תגובות הסמקה, עישון וצריכת מזונות בטמפרטורה גבוהה וקשר שלילי עם צריכת פירות וירקות צהובים/ירוקים. ממאירות תאי קשקש שניה של הוושט וממאירות תאי קשקש שנהי בראש/צוואר היו נפוצות יותר משמעותית בנוכחות 10 נגעים ומעלה עם שיעורי היארעות מצטברים לאחר 5 שנים של 47.1% ו-13.3%, בהתאמה).

 

הפסקת צריכת אלכוהול לוותה בירידה משמעותית של 53% בסיכון להתפתחות ממאירות קשקשית שניה בוושט (יחס סיכון מתוקן של 0.47, רווח בר-סמך 95% של 0.26-0.85) והפסקת עישון לוותה בירידה של 51% בסיכון לממאירות שנייה בוושט (יחס סיכון מתוקן של 0.49, רווח בר-סמך 95% של 0.26-0.91).

 

החוקרים מאמינים כי ממצאי המחקר יסייעו בהכנת גישה יעילה למניעה מעקב אחר מטופלים ששרדו ממאירות, מאחר והפרוגנוזה הכוללת של סרטן הוושט וגידולי ראש וצוואר היא עדיין גרועה, עם שיעור הישרדות לאחר חמש שנים של פחות מ-20% והתוצאות מדגישות את חשיבות הדרכת מחלימים אודות החשיבות של הפסקת צריכת אלכוהול ועישון.

 

Gastro Hep Advances, Oct 21, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני