חדשות

נער הגיע עם דימום משמעותי בעמוד השדרה שגרם לשיתוק וחזר ללכת לאחר ניתוח חירום (הודעת המרכז הרפואי הלל יפה)

19/01/2020

הודעת הלל יפה

נער כבן 15 הגיע לחדר מיון ילדים במרכז הרפואי הלל יפה לאחר שלקה בשיתוק פתאומי בשתי רגליו. באבחון מהיר אותר דימום משמעותי בלתי מוסבר בעמוד השדרה, שגרם לשיתוק. ניתוח בהול, אותו ביצע ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א', הצליח להחזיר את הנער "על הרגליים"- עניין המוגדר כאירוע נדיר ביותר.

עלי ותד בן ה- 15 מג'ת הגיע לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה כשהוא מתקשה לדרוך על הרגליים ונישא על ידי אחיו. ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים, שקיבלה את הנער, הבחינה מיד כי מדובר באירוע חריג והפנתה אותו לבדיקת MRI דחופה. בבדיקה אובחן שטף דם בתעלת עמוד השדרה שנבע מהתפוצצות בלתי מוסברת של עורקיק קטן, אשר גרם לשיתוק פלג גופו התחתון של הנער. עלי הובהל במהירות לחדר הניתוח על מנת לנקז את הדימום, שם נותח על ידי ד"ר אייל ברבלק, מומחה עמוד שדרה ומנהל מחלקה אורתופדית א' ב"הלל יפה". שלושה ימים לאחר הניתוח, עלי שב לעמוד על רגליו, אירוע שהוגדר על ידי ד"ר ברבלק כנדיר ביותר.
"הספרות המקצועית מדברת על כך שעד שנת 2012 דווחו כ- 100 מקרים בלבד בכל רחבי העולם של דימום ספונטני בתעלת עמוד השדרה", מסביר ד"ר ברבלק. "המקרה הזה נדיר עוד יותר כיוון שמדובר בבחור צעיר, בריא, ללא מחלות גנטיות של כלי דם או תפקודי קרישה לקויים. בספרות, ברוב המוחלט של המקרים דובר על דימום ספונטני שנבע ממחלות כלי דם ידועות".

מוחמד, אחיו של עלי, סיפר: "באמצע הלילה עלי הרגיש שנתפס לו הגב. בבוקר התלונן על נימול בכפות הרגליים. כמה שעות לאחר מכן הנימול כבר התפשט עד הברך והבנתי שקורה משהו לא טוב ולא רגיל. החלטנו ללכת לחדר המיון ובכניסה עלי כבר לא הצליח לעמוד על הרגליים. למזלנו, הצוות ב"הלל יפה" פעל במהירות, שלח אותו מיד לצילום, שלאחריו הובהל עלי ישירות לחדר הניתוח".

יום לאחר הניתוח עלי כבר החל להזיז את הרגליים ושלושה ימים לאחר מכן, קם מהמיטה והחל לעשות צעדים ראשונים. ד"ר ברבלק סיכם: "מעטים הם המקרים, בדומה למקרה זה, המסתיימים ללא כל נזק. לאחר שיתוק מלא של פלג גוף תחתון קיים סיכוי נמוך מאוד לחזור ולעמוד על הרגליים בשל תאי עצב פגועים שאין ביכולתם להתחדש. לרוב, האדם נותר משותק באופן חלקי. ההגעה המהירה לבית החולים, האבחון המהיר וביצוע הניתוח הבהול הם ללא ספק חלק לא מבוטל מכך שעלי יוצא מפה 'על הרגליים'. אני שמח שהיה לנו חלק בכך".

היום בבוקר, כשבועיים מתום הניתוח ומהאירוע הפתאומי, עלי משתחרר לביתו, כשהוא צועד על שתי רגליו, לשמחת כל הנוגעים בדבר.

 

לסרטון המציג את הנעה צועד

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני