חדשות

איחוי מותני זעיר פולשני מלווה בשביעות רצון גבוהה יותר מניתוח פתוח (J Neurosurg)

20/12/2021

בחולים עם מחלה ניוונית של עמוד השדרה, איחוי מותני זעיר-פולשני לווה בסיכוי מוגבר לשביעות רצון בטווח הקצר ומוגבלות פחותה, בהשוואה לניתוח פתוח, כך עלה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Neurosurgery.

 

על-רקע הרחבת ההתוויות והעליה בפופולאריות של ניתוח זעיר פולשני לאיחוי עמוד שדרה מותני, החוקרים ביקשו לבחון את תוצאות ניתוח איחוי עמוד-שדרה מותני בגישה זעיר-פולשנית, לעומת גישה פתוחה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגר Quality Outcomes Database לזיהוי חולים שעברו ניתוח אלקטיבי לאיחוי עמוד-שדרה מותני בשל מחלה דגנרטיבית של עמוד השדרה. הם התאימו ביחס 1:2 בין חולים שעברו ניתוח זעיר פולשני ואלו שעברו ניתוח פתוח לאיחוי עמוד שדרה מותני. התוצאים שנבחנו כללו את שביעות הרצון הכוללת, ירידה במדד ODI (Oswestry Disability Index) וכאבי גב ורגל, כמו גם משך השהות בבית החולים, זמן ניתוח וניתוחים חוזרים.

 

שביעות רצון הוגדרה כמדד של 1-2 נקודות לפי סולם ה-North American Spine Society. הבדל בעל משמעות קלינית מינימאלית במדד ODI הוגדר כירידה של לפחות 30% מתחילת המחקר. התוצאים נבחנו לאחר 3 חודשים ולאחר 12 חודשים.

 

לאחר התאמה בין הקבוצות, קבוצת התערבות זעיר פולשנית כללה 1,483 חולים וקבוצת ניתוח פתוח כללה 2,966 חולים.

 

בקרב חולים לאחר ניתוח זעיר פולשני תועד סיכוי גבוה יותר לשביעות רצון לאחר 3 חודשים (יחס סיכויים של 1.4, p=0.004); לא תועדו הבדלים לאחר 12 חודשים (p=0.67).

 

מהנתונים עולה כי מספר משתנים לוו בסיכוי גבוה יותר לשביעות רצון מניתוח זעיר-פולשני לעומת ניתוח פתוח, כולל היצרות מותנית, איחוי בגובה יחיד, מדד גבוה יותר לפי סיווג American Society of Anesthesiologists Physical Status Classification System והעדר ספונדילוליסתזיס.

 

בחולים לאחר ניתוח זעיר פולשני תועד מדד ODI מעט נמוך יותר לאחר 3 חודשים (הבדל ממוצע של 1.61, p=0.006) ולאחר 12 חודשים (הבדל ממוצע של 2.35, p<0.001). ניתוח זעיר פולשני לווה גם בירידה גדולה יותר בכאבי גב ורגל בשתי נקודות הזמן שנבחנו במחקר.

 

לא תועדו הבדלים בין הקבוצות בזמן ניתוח; עם זאת, משך האשפוז היה קצר יותר בחולים לאחר ניתוח זעיר פולשני.

 

עוד מדווחים החוקרים כי שיעורי ניתוח חוזר לאחר שנה היו נמוכים יותר בחולים שעברו ניתוח זעיר-פולשני, בהשוואה לאלו שעברו ניתוח פתוח (4.1% לעומת 5.6%; p=0.032).

 

לסיכום, מהממצאים עולה כי איחוי מותני בשל מחלה ניוונית של עמוד השדרה בגישה זעיר פולשנית מלווה בסיכויים גבוהים יותר לשביעות רצון לאחר 3 חודשים מהניתוח. לא תועדו הבדלים בין ניתוח זעיר פולשני או ניתוח פתוח לאחר 12 חודשים.

 

J Neurosurg 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני