חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול בטסטוסטרון במינון גבוה בגברים (JAMA Psychiatry)

11/12/2018

 

טיפול בטסטוסטרון, בפרט במינונים גבוהים, עשוי להקל על תסמיני דיכאון בגברים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם טיפול בטסטוסטרון מלווה בהקלה בתסמיני דיכאון בגברים ולהבין טוב יותר את ההשפעות של רמות טסטוסטרון, נוכחות דיכאון, גיל, משך טיפול ומינון הטיפול בטסטוסטרון. הם השלימו חיפוש במאגרי PubMed/Medline, Embase, Scopus, PsychINFO ו-Cochrane Controlled Trials Register, אשר פורסמו עד מרץ 2018. החוקרים התמקדו במחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת טיפול בטסטוסטרון בטווח גילאים רחב ובגברים עם ובלי היפוגונאדיזם, אשר דיווחו על תסמיני דיכאון.

 

החוקרים בחנו 469 מאמרים להערכת התאמתם לסקירה ולאחר סינון מחקרים שלא ענו על קריטריוני הסקירה, הם השלימו מטה-אנליזה שכללה 27 מחקרים אקראיים ומבוקרים, עם סך כולל של 1,890 גברים.

 

מהנתונים כי הטיפול בטסטוסטרון מלווה בירידה מובהקת בתסמיני דיכאון, בהשוואה לפלסבו והיה יעיל יותר (יחס סיכויים של 2.30). החוקרים לא זיהו הבדלים בין שיעורי קבלת הטיפול בטסטוסטרון או פלסבו. מטה-רגרסיה הציעה אינטראקציה מובהקת בין טיפול בטסטוסטרון ומינון ווריאביליות התסמינים בתחילת המחקר. בתרחיש השמרני ביותר של הטיות, טיפול בטסטוסטרון נותר מובהק סטטיסטית, כאשר המינון עלה על 0.5 גרם/שבוע וכאשר הוריאביליות של התסמינים נותרה נמוכה.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול בטסטוסטרון יעיל ומסייע בהקלה על תסמיני דיכאון בגברים, בפרט כאשר ניתן במינון גבוה ובחולים שנבחרו בקפידה. עם זאת, לאור ההטרוגניות של המחקרים שנכללו בסקירה, הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

JAMA Psychiatry. Published online November 14, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני