חדשות

הגדלת צריכת שומן בתזונה עשויה להגביר רמות טסטוסטרון בדם (J Steroid Biochem Mol Biol)

17/04/2021

 

דיאטה דלת-שומן עשויה להוביל לירידה ברמות טסטוסטרון בגברים, אך דרושים מחקרים אקראיים ומבוקרים נוספים במטרה לאשר את התוצאות הללו, כך קובעים חוקרים בעקבות מטה-אנליזה שפורסמה בכתב העת Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרי חתך קודמים הדגימו קשר לא-עקבי בין צריכת שומן ובין רמות טסטוסטרון בגברים. כעת הם השלימו מטה-אנליזה שכללה מחקרים התערבותיים, להשוואת דיאטה דלת-שומן לעומת דיאטה עתירת-שומן על הורמוני מין בגברים. הם ערכו חיפוש בתשעה מאגרי נתונים וזיהו שישה מחקרים עם סך כולל של 206 משתתפים.

 

מהנתונים עולה כי חלה ירידה משמעותית ברמות הורמוני מין תחת דיאטה דלת-שומן, לעומת דיאטה עתירת-שומן, כולל ברמות טסטוסטרון כולל (הבדל ממוצע מתוקן של 0.38-, p=0.004); טסטוסטרון חופשי (הבדל ממוצע מתוקן של 0.37-, p=0.005); טסטוסטרון בשתן (הבדל ממוצע מתוקן של 0.38-

 P=0.009) ודיהידרוטסטוסטרון (0.3-, p=0.03). לא תועדו הבדלים משמעותיים ברמות LH או ברמות SHBG.

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות כי ההשפעות היו בולטות יותר בהערכת רמות טסטוסטרון בגברים מאירופה ומצפון אמריקה (0.52-, p<0.001).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי דיאטות דלות-שומן עשויות להפחית את רמות טסטוסטרון בגברים, אך דרושים מחקרים אקראיים-מבוקרים נוספים לאישור הנושא. בגברים ממוצא אירופאי תתכן ירידה גדולה יותר ברמות טסטוסטרון בתגובה לדיאטה דלת-שומן.

 

J Steroid Biochem Mol Biol. Published online March 16, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני