חדשות

טסטוסטרון נמוך קשור למקרים חמורים יותר של מחלת וירוס הקורונה (JAMA Network Open)

30/05/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

בעוד שהוכח כי לגברים יש סיכון מוגבר לחלות במחלת ה-COVID-19 בהשוואה לנשים, מחקר חדש שפורסם ב-JAMA Network Open הראה כי בקרב גברים, ככל שרמת הטסטוסטרון נמוכה יותר, כך הסבירות למחלת ה-COVID-19 גבוהה יותר. "במהלך המגפה הדעה הרווחת הייתה שטסטוסטרון מזיק, אבל כעת גילנו שההפך הוא הנכון בקרב גברים", אמרה המחברת הבכירה של המאמר.

במחקר השתתפו 152 חולים, בהם 90 גברים ו-62 נשים, מתוכם 143 אושפזו עקב COVID-19. המחקר הראה כי בקרב 66 גברים שסבלו מ-COVID-19 קשה, חציון רמות הטסטוסטרון ביום הקבלה וביום השלישי היה נמוך בכ-65% עד 85% בהשוואה ל-24 הגברים שסבלו ממחלה קלה יותר. בנוסף, הרוב המכריע - 89% - מהגברים שחלו ב-COVID-19, כולל אלו שסבלו ממחלה קלה, הראו רמות טסטוסטרון מתחת לנורמה כשהם אושפזו בבית החולים. באופן כללי, רמות הטסטוסטרון הנמוכות ביותר היו קשורות לסיכונים הגבוהים ביותר להנשמה, אשפוז בטיפול נמרץ ומוות.

החוקרים בחנו גם הורמונים אחרים אך גילו שרק רמות הטסטוסטרון היו קשורות לחומרת מחלת ה-COVID-19 בקרב גברים. בקרב נשים לא נמצאו הבדלים ברמות הורמונים כלשהם הקשורים לחומרת המחלה, כולל רמות טסטוסטרון (אצל נשים יש רמה נמוכה של טסטוסטרון) או אסטרוגן. רמות הטסטוסטרון בקרב גברים עם מחלה קשה לא הושפעו מגורמי סיכון ידועים לחומרת המחלה כמו גיל, מדד מסת הגוף (BMI), מצבים רפואיים בסיסיים כמו סוכרת או מחלות לב, עישון וגזע. עם זאת, רמות הטסטוסטרון הנמוכות נמצאו קשורות באופן משמעותי לסימני דלקת.

לדברי החוקרים "תוצאות המחקר אינן מוכיחות בהכרח שחוסר בטסטוסטרון גורם למקרים חמורים יותר של COVID-19". הם הוסיפו כי ידוע כי ריכוזי הטסטוסטרון יורדים בשיעור של עד 50% כאשר גברים מאושפזים בבית החולים, אפילו לצורך ניתוחים שגרתיים. לדבריהם, ירידה ברמות הטסטוסטרון נורמלית גם לאחר פגיעה מוחית טראומטית והתקף לב.

כדי לבדוק עוד יותר על הקשר בין טסטוסטרון ל-COVID-19, החוקרים מתמקדים כעת בבחינת השפעות ההורמון על תסמינים ארוכי הטווח של COVID-19. "אנו בוחנים כעת האם קיים קשר בין הורמוני המין לתוצאים הקשורים ללב ולכלי הדם ב-'COVID-19 ארוך', כלומר, כאשר התסמינים מתמשכים לאורך חודשים רבים", לדברי אחד החוקרים. בינתיים, התוצאות צריכות להשפיע על קבוצות המחקר שבוחנות האם טיפול הורמונלי עשוי לסייע במאבק ב-COVID-19, כמו למשל מחקר שבדק מתן אסטרוגן לגברים עם COVID-19.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני